Tele-topcia zostanie pomnikiem przyrody

Tele-topcia zostanie pomnikiem przyrody

Wśród pojawiających się w ostatnim czasie częstych informacji o wycięciu kolejnego drzewa w mieście, przyszedł czas na dobre wieści. Topola włoska rosnąca przy ulicy Piastowskiej 7 w Radomsku zostanie pomnikiem przyrody ożywionej, tak zadecydowała rada miejska podczas sesji 29 października.

Topola włoska rosnąca w pobliżu budynku dawnej telekomunikacji przy drodze powiatowej E3951 jest z pewnością dla wielu radomszczan bardzo charakterystycznym drzewem w mieście. To jedna z najokazalszych topól włoskich w Polsce. Drzewo posiada pień o grubości 440 cm oraz wysokość niespełna 30 metrów. Okaz widnieje w Polskim Rejestrze Drzew Pomnikowych.

Teraz miejscy radni zdecydowali się o nadaniu drzewa pomnikiem przyrody ożywionej oraz nadaniu jej pieszczotliwej nazwy własnej Tele-topcia, z uwagi na lokalizację. Wnioskodawcą był dendrolog Ernest Rudnicki. Sprawa była również poruszona na komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska wczoraj, 28 października, gdzie radnym przedstawiony został projekt uchwały, który zaopiniowali pozytywnie.

– Do Urzędu Miasta w Radomsku wpłynął wniosek pana Ernesta Rudnickiego. Po rozpatrzeniu pisma, przekazaliśmy je do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i  uzyskaliśmy pozytywną opinię. Radni również są na tak. Na „Tele- Topci” pojawi się specjalna tabliczka. Pamiętajmy też o tym, że drzewo ustanowione pomnikiem  przyrody będzie poddawane odpowiedniej pielęgnacji, oczywiście po wcześniejszych uzgodnieniach, tak aby w przyszłości nie stwarzało zagrożenia. Co ważne będzie też pod szczególną ochroną

– wyjaśniała na komisji Marzanna Proszowska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami.

Na sesji rady miejskiej we wtorek, 29 października, wszyscy radni zagłosowali jednogłośnie za pozytywnym przyjęciem tej uchwały.

- Jest to dla mnie ogromna satysfakcja, ponieważ to już trzeci wniosek jaki składam w sprawie tego drzewa. I nie jest to jedyny wniosek. Łącznie tych wniosków o ustanowienie pomników przyrody do urzędu zostało złożonych sześć i mam nadzieję, że one również będą pozytywnie rozpatrzone

- mówił podczas sesji Ernest Rudnicki.

Czytaj więcej: Topola przy ul. Żeromskiego do wycinki

Czytaj więcej: Drzewa na ulicy Reymonta poszły pod topór

Czytaj więcej: Kolejne drzewa na Reymonta wycięte

Czytaj więcej: Kłopotliwe drzewa

Czytaj więcej: I po najstarszej i najgrubszej topoli w Polsce

Więcej o:
topola radomsko topola przy ul. piastowskiej w radomsko pomnik przyrody ożywionej pomnik przyrody topola radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE