Szczepienia w województwie i całym kraju nabierają tempa

Szczepienia w województwie i całym kraju nabierają tempa Fot. Urząd Wojewódzki w Łodzi

W Łódzkiem powstają Powszechne Punkty Szczepień, które uzupełnią siatkę istniejących już populacyjnych punktów szczepień. Ich tygodniowa wydajność będzie wynosiła blisko 90 tys. szczepień.

Już 9 maja każdy z nas, kto skończył 18 lat, otrzyma e-skierowanie. Będziemy mogli zarejestrować się na szczepienie zgodnie z nowym harmonogramem. Jak mówi pełnomocnik wojewody łódzkiego ds. szczepień, Jolanta Kowalik – Gęsiak, 28.04 możliwość zapisania się uzyskają osoby w wieku 30-39 lat, które wcześniej wyraziły chęć zaszczepienia. Analogiczna sytuacja będzie dla osób w wieku 20-29 lat, które będą miały możliwość zapisania się 4.05. W ramach ułatwienia pracy punktów szczepień, wprowadzono przepis, który w przypadku wystąpienia ryzyka zmarnowania szczepionki, umożliwia zaszczepienie jakiejkolwiek osoby powyżej 18 roku życia. 

- Jeżeli chodzi o rodzaje szczepionek, to w tej chwili najwięcej mamy szczepionek Pfizera, jest też Moderna, Astra Zeneca, która w ostatnim czasie nieco ograniczyła dostawy, oraz Johnson&Johnson, który dotarł do ponad 150 punktów szczepień na terenie naszego województwa – podkreśla pełnomocnik wojewody łódzkiego ds. szczepień, Jolanta Kowalik – Gęsiak.

Jest to szczepionka jednodawkowa, więc kwestie logistyczne będą tu nieco łatwiejsze.

- Punkty Szczepień Powszechnych można podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa to 22 placówki, które dotąd były punktami populacyjnymi, natomiast właśnie dziś zmieniają swój status. Przykładem jest Centralny Szpital Kliniczny UM. Druga grupa punktów są to punkty, które będą zlokalizowane w miejscach  udostępnionych przez jednostki samorządu terytorialnego. Będzie ich łącznie 28 i już wkrótce zostaną uruchomione – dodaje pełnomocnik.

Prognoza jest taka, by od połowy maja wszystkie PSP w naszym województwie rozpoczęły działalność. Oczywiście jest to uzależnione od dostaw szczepionki. Zmiana punktu populacyjnego na PSP polega po pierwsze na dołożeniu terminów, a po drugie na zwiększeniu wydajności punktu populacyjnego.

- W każdym powiecie, w każdej części naszego województwa potrzebowaliśmy takich wspaniałych lokomotyw jaką jest ten szpital w którym się znajdujemy, czyli Centralny Szpital Kliniczny UM, które szczepią sprawnie bardzo dużą liczbę pacjentów, Są one przygotowane organizacyjnie na dużą liczbę osób i duże dostawy. Sprawdziliśmy ilu pacjentów jest zaszczepionych pierwszą dawką w każdym powiecie, ilu zostaje, pod uwagę braliśmy 100 proc. dorosłych mieszkańców każdej  części naszego województwa, dlatego, że naszym celem jest zaszczepienie wszystkich pacjentów jedną dawką do końca sierpnia – twierdzi rzecznik łódzkiego NFZ, Anna Leder.

Do każdego powiatu dołożono tyle punktów szczepień, żeby ten cel mógł być sprawnie zrealizowany mniej więcej w tym samym tempie w każdym powiecie. W zależności od powiatu, wybrano od jednego do sześciu PSP. W Łodzi będzie ich najwięcej.

- Naszym celem jest to, by wszyscy mieszkańcy naszego regiony mieli taki sam, sprawny dostęp do szczepień w dobrze przygotowanych punktach. Wszystkie punkty są przygotowane według tego samego rządowego schematu. Pracownicy centrali NFZ codziennie weryfikują takie punkty, począwszy od lodówki, przez krzesło stół, miejsce do parkowania, toaletę, i wszystkie inne elementy takiego punktu, by mógł on zacząć pracę. Mamy już pierwszych kilkanaście punktów wpisanych do BIP NFZ. NFZ w Łodzi do tej pory za szczepienia zapłacił 22 mln złotych. Są to pieniądze ze specjalnego budżetu covidowego, który dostajemy z budżetu państwa – dodaje rzecznik łódzkiego NFZ.

Wpisanie do BIP jest podstawą do tego, by punkt mógł zamówić szczepionki i ruszyć.

- W CSK mamy dwa punkty szczepień. Przy ul. Pomorskiej 251 oraz w szpitalu pediatrycznym przy ul. Spornej 1. Aktualnie szczepimy jako punkt szczepień powszechnych około 4 tys. osób tygodniowo, jednocześnie jako szpital węzłowy nadal kontynuujemy szczepienia nauczycieli oraz osób z grupy 0. Szczepienia tych osób zakończymy na koniec maja. Równocześnie uruchomiliśmy dodatkowy punkt szczepień w Bełchatowie i od przyszłego tygodnia. rozpoczynamy tam szczepienia jako punkt. powszechny, w związku z czym od przyszłego tygodnia jesteśmy w stanie szczepić od 7 do 8 tys. osób tygodniowo – poinformowała dyrektor CSK UM w Łodzi Monika Domarecka.

W województwie łódzkim powstanie 50 Punktów Szczepień Powszechnych, które uzupełnią dotychczasowy system szczepień. W województwie łódzkim wykonano już ponad 640 tys. szczepień.

(info: Urząd Wojewódzki w Łodzi)

Więcej o:
województwo łódzkie powszechne punkty szczepień koronawirus szczepienia
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE