NFZ radzi: zabierz kartę EKUZ na wakacje!

NFZ radzi: zabierz kartę EKUZ na wakacje! Fot. NFZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego od 20 lat towarzyszy nam na wakacjach lub podczas krótkiego wyjazdu za granicę. Trzeba ją mieć ze sobą, bo dzięki niej w razie wypadku, urazu EKUZ uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które będą niezbędne w Twoim stanie zdrowia do końca pobytu w danym kraju. Wakacje rozpoczną się już w piątek. Jeśli planujemy zagraniczny urlop, czy nawet krótki wypad np. w słowackie Tatry, czas sprawdzić, czy EKUZ jest ważna, a jeśli nie – wyrobić nową.

Karta EKUZ uprawnia do opieki zdrowotnej na dokładnie takich samych zasadach, jakie dotyczą osób ubezpieczonych w  państwie, do którego podróżujemy. Obowiązuje w państwach UE, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii, które należą do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz w Wielkiej Brytanii. Karta nie obowiązuje natomiast na Wyspach Normandzkich i wyspie Man, w Monaco, San Marino i Watykanie.

37 mln kart EKUZ

Od wprowadzenia EKUZ w Polsce zmieniały się okres ważności karty i możliwości wnioskowania o ten dokument.

- Zmiany były jednak zawsze na lepsze i dziś mamy więcej opcji do wyboru przy wnioskowaniu o kartę EKUZ. Dzisiaj nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby wysłać wniosek o kartę. Wystarczy dostęp do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub skorzystanie z elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP. Znacznie uprościliśmy również sam wniosek o kartę EKUZ – podkreśla Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału NFZ.

W marcu 2024 r. pojawiła się możliwości złożenia online wniosku o wydanie certyfikatu tymczasowo zastępującego EKUZ. Wniosek o certyfikat można złożyć w mobilnej aplikacji mojeIKP lub przez ePUAP. Sam certyfikat też jest dostępny w cyfrowej postaci, w aplikacji mojeIKP.

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał łącznie ponad 37 mln kart EKUZ. Rekordowy pod tym względem był 2019 rok z blisko 3,7 mln wyrobionymi kartami.

W 2022 r. w Unii Europejskiej było w obiegu ponad 242 mln ważnych kart EKUZ. 

Jak często mieszkańcy województwa łódzkiego ubiegali się o EKUZ?

W 2005 roku, czyli w roku wejścia w życie EKUZ, wydano zaledwie nieco ponad 3,3 tys. kart. Z każdym rokiem do karty przekonywało się i zgłaszało się po nie coraz więcej osób. Zaledwie 5 lat później wydano już ponad 68,6 tys. kart, a w 2015 142 tys.!  W Łódzkiem, tak jak w całej Polsce, rekordowym rokiem był rok 2019, kiedy wydaliśmy 203 tys. kart! Łącznie, na przestrzeni 20 lat, ŁOW NFZ wydał blisko 2,1 mln. kart.

- W tym roku także zauważamy wzrost zainteresowania kartą wraz ze zbliżającymi się wakacjami. W lutym Łódzki NFZ wydał nieco ponad 6300 kart, w kwietniu ponad 11600, a w maju już ponad 12300 kart. Tuz przed wakacjami zainteresowanie EKUZ rośnie:  3 czerwca wydano 637 kart, a 10 czerwca blisko 900 – mówi Anna Leder.

Jak uzyskać EKUZ?

Turystyczny wniosek o EKUZ złożysz on-line tylko przez IKP, mojeIKP lub ePUAP. Nie ma możliwości wysłania go e-mailem.

Osobiście EKUZ otrzymasz w Łódzkim NFZ (Łódź Targowa 35, Sieradz, Skierniewice, Piotrków Trybunalski). Uwaga! Student musi mieć ze sobą legitymację studencką.

EKUZ dostajesz od ręki w przypadku składania wniosku osobiście. W innym przypadku trwa to do 5 dni, ale od czerwca do września oddział wojewódzki może wydłużyć okres rozpatrzenia wniosku do kilkunastu dni.

Jeśli składasz wniosek przez Internetowe Konto Pacjenta lub mojeIKP, otrzymasz informację o wygenerowaniu karty lub o negatywnej weryfikacji wniosku i jego odrzuceniu wraz z podaniem przyczyn takiej decyzji.

EKUZ nie jest kartą dla całej rodziny. Każdy jej członek otrzymuje swoją kartę, także dziecko. EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości dziecka lub rodzica.

Więcej o:
karta karta ekuz nfz wakacje ubezpieczenie choroba
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE