Śladami radomszczańskich murali, czyli spacer z historią w tle

Uczniowie radomszczańskich podstawówek w poniedziałek, 28 października uczestniczyli w spacerze historycznym zatytułowanym „Śladami radomszczańskich murali”, który przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku. Rozpoczęto w ten sposób podsumowanie projektu „Murale Polskiej Niepodległości”.

W spacerze historycznym „Śladami radomszczańskich murali” wzięli udział uczniowie szkół podstawowych nr 1 i 9 z Radomska. Po ciekawych miejscach z historią oprowadzała Agnieszka Kuligowska, nauczycielka historii w Zespole Szkół Ekonomicznych. Na początek było trochę historii, poczynając od malowideł ściennych w okresie prehistorycznym. Uczniowie dowiedzieli się o funkcjach, jakie spełniają murale i po co powstają.

Pierwszym punktem zwiedzania był mural znajdujący się na jednej ze ścian budynku biblioteki, który powstał w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach projektu „Murale Polskiej Niepodległości”.

Czytaj więcej: Wystawa „Murale polskiej niepodległości” w bibliotece

Kolejnym muralem, przy którym wycieczka zatrzymała się na chwilę, był ten znajdujący się na ścianie budynku zakładu pogrzebowego przy ulicy Narutowicza. Potem wycieczka przeszła ulicą Kościuszki, gdzie zatrzymała się w dwóch miejscach – przy stadionie, gdzie powstały murale niepodległościowe namalowane przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych, a także mural powstały dla uczczenia 100 rocznicy urodzin poety Janusza Różewicza i 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Czytaj więcej: Odsłonięto mural przy Kościuszki w Radomsku

W ramach podsumowania projektu „Murale Polskiej Niepodległości” uczniowie wezmą jeszcze udział w warsztatach plastycznych, na których będą tworzyć mapę radomszczańskich murali, do czego dzisiejsza wycieczka była doskonałym przygotowaniem. A także w lekcji bibliotecznej „Niepodległość i jej bohaterowie” i na zakończenie 12 listopada w wykładzie okolicznościowym.

Czytaj także: Patriotyczny mural gotowy

Więcej o:
murale radomsko mural radomsko murale niepodległościowe radomsko spacer historyczny po muralach biblioteka radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE