Wystawa „Murale polskiej niepodległości” w bibliotece

Wystawa „Murale polskiej niepodległości” w bibliotece

Przed wejściem do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku od wczoraj (23 października) można oglądać mobilną wystawę „Murale polskiej niepodległości”. Prezentuje ona projekty murali, które powstały w dziesięciu miejscowościach (również w Radomsku), z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Murale polskiej niepodległości” to projekt Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, który realizowany był w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Murale powstały w Gostyniu, Jelczu, Łomży, Milanówku, Nowym Tomyślu, Radomsku, Szczecinie, Środzie Wielkopolskiej, Świętochłowicach i Warszawie. W efekcie powstało 11 murali, wszystkie skupiają się wokół jednego tematu, czyli odzyskiwanie niepodległości przez Polskę połączne z wątkami lokalnej historii. Celem projektu było pokazanie, że historia jest czymś więcej niż tylko lekcją patriotyzmu czy kluczem do współczesności. Zaangażowanie młodzieży szkolnej w tworzenie murali miało wzbudzić w nich zainteresowanie tematyką patriotyczną.

Pierwszy, pilotażowy mural powstał w Warszawie, umieszczono na nim postać Józefa Piłsudskiego oraz syrenkę – symbol Warszawy. Również w Łomży i Radomsku murale przedstawiają marszałka, siedzącego na swojej ulubionej klaczy o imieniu Kasztanka. W Gostyniu namalowane zostały maki, będące symbolem zdobycia Monte Cassino upamiętnione w słynnej piosence.

O tym co jeszcze przedstawiają inne murale można przeczytać i obejrzeć, na mobilnej wystawie, która od wczoraj gości w Radomsku. A dzięki specjalnej rampie, wystawę można obejrzeć z innej perspektywy.

Wystawa była prezentowana w miejscowościach takich jak: Milanówek, Łomża, Świętochłowice, Gostyń, Nowy Tomyśl, Środa Wielkopolska, Jelcz-Laskowice.

- Dokładnie rok temu zdobyliśmy grant w projekcie „Murale polskiej niepodległości”. Owocem tego jest nasz mural z Marszałkiem, który - mamy nadzieję - już na stałe wpisze się w biblioteczne otoczenie. Działania wokół grantu trwają nadal. Przez cały rok, imponująca wystawa plenerowa, przedstawiająca wszystkie wygrane projekty przemierzała kraj, by na końcu zawitać do nas. Przybywajcie. Oglądajcie i podziwiajcie
- Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku.

Etapy powstawania radomszczańskiego muralu można zobaczyć - Malowanie muralu w bibliotece rozpoczęte oraz Nowy mural coraz bliżej.

Natomiast ostateczny efekt do obejrzenia tu - 100 lat niepodległości na muralu

Więcej o:
mural biblioteka mural niepodległość radomsko mural radomsko murale polskiej niepodległości
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE