Nie ustaje pomoc radomszczan oferowana uchodźcom z Ukrainy. Wciąż prowadzone są zbiórki darów i konieczne jest skoordynowanie wszystkich działań. Mówiono na ten temat podczas spotkania, zorganizowanego w Starostwie Powiatowym w Radomsku.
W spotkaniu, oprócz władz powiatu oraz osób odpowiedzialnych za działania pomocowe, wzięli udział również przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń a także osoby prywatne organizujące zbiórki na terenie Radomska i powiatu radomszczańskiego.
Rozmawiano m.in. na temat najpilniejszych potrzeb osób, które z Ukrainy trafiają do Radomska.
Wśród darów, które należy przekazywać w pierwszej kolejności są: koce, śpiwory, pościel, kołdry, poduszki (najlepiej nowe), pidżamy dziecięce, ciapcie, klapki, produkty spożywcze o długim okresie przydatności, zabawki dla dzieci, kredki, mleko i butelki do mleka dla dzieci, pieluchy, ręczniki, podpaski, damska bielizna.
- W pierwszej kolejności chcemy zaspokoić potrzeby osób, które trafiają do naszego miasta i powiatu. Dopiero później będziemy się dzielić nadwyżką darów z magazynem centralnym – zauważa Jacek Paul, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku Urzędu Miasta w Radomsku.
Jak podkreśla sekretarz powiatu Tomasz Kornacki, wytyczne rządowe, które otrzymują samorządy bardzo szybko się zmieniają.
- Niedawno otrzymaliśmy informację, że należy zbierać lekarstwa. Dziś posiadamy informację, że leki dostarczane będą przez administrację rządową – mówi Tomasz Kornacki.
Do punktów zbiórek na terenie Radomska i powiatu radomszczańskiego dostarczać można natomiast środki opatrunkowe.
Niektórzy uchodźcy trafiają do Radomska tylko na chwilę, w drodze np. do Hiszpanii. Inni pozostaną zdecydowanie dłużej.
- Bardzo dziękujemy za wszystkie dary, za pomoc. Uchodźcy z Ukrainy posiadają przy sobie zazwyczaj jedną walizkę lub reklamówkę. Dlatego tak ważne są dary, które przekazują mieszkańcy miasta i powiatu – podkreśla Tomasz Kornacki.
Uczestnicy spotkania podjęli decyzję, że na komunikatorze internetowym zostanie utworzona grupa, do której będą należeć osoby odpowiedzialne za prowadzenie zbiórek oraz osoby nadzorujące zbiórki z ramienia samorządu. Ma to ułatwić komunikację i usprawnić wszystkie działania.