Radomsko: trzy internetowe oszustwa jednego dnia. Policjanci apelują!

Radomsko: trzy internetowe oszustwa jednego dnia. Policjanci apelują! Fot. pixabay.com

Radomszczańscy policjanci codziennie przyjmują zgłoszenia od osób pokrzywdzonych, które zostały oszukane podczas różnych transakcji zawieranych przez Internet. Przestępcy wyłudzają pieniądze od nieświadomych osób najczęściej poprzez przesłanie fałszywych linków do stron internetowych banków, stron portali aukcyjnych czy firm kurierskich. Pamiętajmy, aby nie klikać w przesłane nam linki i dokładnie czytać treść SMS-ów od nieznanych nadawców.

Nie ma dnia, żeby policjanci nie otrzymali zgłoszenia od oszukanych mieszkańców, którzy przez nieostrożność lub pośpiech tracą pieniądze.

- Tylko wczoraj na terenie miasta doszło do trzech takich przestępstw. Czasami oszuści nakłaniają do kliknięcia przesłanych przez siebie linków, które kierują do fałszywych stron wyłudzających dane dostępowe do konta. Innym razem każą instalować różne aplikacje, które również umożliwiają im dostęp do naszych oszczędności. A w jeszcze innych przypadkach udają klientów, którzy chcą od nas kupić towar wystawiony na portalu aukcyjnym i wyłudzają od nas dane, żeby następnie nas okraść. Często też zdarzają się przypadki fałszywych ofert na sprzedaż różnego rodzaju towarów, które po opłaceniu nie docierają do klientów – mówi Dariusz Kaczmarek, pełniący obowiązki oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Czasami jest tak, że poprzez kliknięcie przesłanego przez oszustów linku, nieświadomie instalujemy program hakerski, dzięki któremu przestępcy uzyskują swobodny dostęp do kontaktów w telefonie i wysyłają bez naszej wiedzy i zgody prośbę do znajomych o pożyczkę, a ci także nieświadomie przekazują pieniądze przestępcom.

- Pamiętajmy, aby po otrzymaniu takiej wiadomości natychmiast zablokować numer i skasować taką wiadomość bez sprawdzania. Radzimy ją usunąć także po to, żeby przez przypadek nie uruchomić oprogramowania, które może doprowadzić do przykrych konsekwencji: kradzieży, blokady telefonu, utraty ważnych czy poufnych danych lub też wyłudzenia pieniędzy od naszych znajomych – podkreśla Dariusz Kaczmarek.

Chrońmy swoje dane, nigdy nie podawajmy danych do logowania na konta bankowe czy numerów kart, w żadnym wypadku nie skanujmy i nie wysyłajmy takich dokumentów. Nie przekazujmy też żadnych poufnych informacji przez telefon. Zanim przekażemy komuś kod blik zastanówmy się czy naprawdę go potrzebuje i skontaktujmy się z tą osobą telefonicznie. Być może w ten sposób unikniemy utraty pieniędzy. Nie podejmujmy żadnych decyzji w pośpiechu i zawsze zastanówmy się czy warto inwestować oszczędności życia w Internecie.

Więcej o:
radomsko policja radomsko internetowe oszustwa apel
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE