Otwarte Muzeum Żydowskie w Radomsku powstało jedenaście lat temu i było pierwszym takim muzeum w Europie. Dziś tablice muzealne, których było 50, są wyszczerbione, wytarte i nieczytelne.
Otwarte Muzeum Żydowskie w Radomsku w zapoczątkowało działalność 2014 roku. Aby je zwiedzić, wystarczy spacerować po Radomsku i uważnie patrzeć pod nogi. Tablice z piaskowca o wymiarach 50x60 cm oznaczają miejsca, które miały szczególne znaczenie dla społeczności żydowskiej. Przypominają o tym, co kiedyś mieściło się w danym budynku lub kim byli jego właściciele.
Muzeum powstało z inicjatywy Rachel Lea Kesselman, której ojciec pochodził z Radomska, w ramach projektu stowarzyszenia „Yiddele Memory”.
- Czy ktoś dzisiaj zajmuje się tymi tablicami? Stan jest opłakany. Warto zobaczyć, jak wyglądają tablice - przekazał nam czytelnik.
Jeszcze w 2014 roku miała zostać wydana broszura z informacjami na temat historii budynków i ich mieszkańców, planowano też oznaczyć granice dawnego radomszczańskiego getta. Jakie będą dalsze losy Otwartego Muzeum Żydowskiego?
- W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub zgłoszenia przez mieszkańców, tablice są demontowane, a miejsce jest zabezpieczane dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców - mówi naszemu portalowi Robert Andrzejczyk, naczelnik Wydziału Inwestycji i Inżynierii Miejskiej.
- Obecnie procedowana jest nowa umowa z Lili Kesselman. Trwają ustalenia. Wytyczne i sugestie Miasta zostały przekazane - dodaje naczelnik.