RaDOMsko Różewicza. Warsztaty spawania artystycznego

RaDOMsko Różewicza. Warsztaty spawania artystycznego Fot. Klaudia Gajda

W poniedziałek, 23 sierpnia rozpoczęły się warsztaty spawania artystycznego. Organizatorem zajęć jest Fundacja Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku. Zajęcia są darmowe, mogą w nich brać udział dzieci i dorośli. Potrwają jeszcze do środy. Efektem pracy będzie rzeźba - instalacja. Warsztaty odbywają się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Radomsku.

Fundacja Inicjatyw Kulturalnych w tym roku obchodzi 30 – lecie działalności. Rok 2021 został też ogłoszony Rokiem Tadeusza Różewicza. W tym roku bowiem – 9 października – obchodzimy setną rocznicę urodzin tego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty pochodzącego z Radomska. Fundacja Inicjatyw Kulturalnych chciała więc w wyjątkowy sposób uczcić ten rok.

- Fundacja chce tę niezwykłą datę uświetnić właśnie działaniami odwołującymi się do czasów, które Różewicz spędził w Radomsku. Efektem tych warsztatów będzie gigantyczna książka, do której będzie mogła wejść, zrobić sobie w niej zdjęcie. Instalacja wykonana będzie ze złomu. Dlaczego złom? Twórczość Tadeusza Różewicza jest takim szukaniem na śmietniku kultury, szukaniem w starych dekoracjach, w starych rzeczach nowych wartości, nowego sensu – mówi Anna Nowak, pomysłodawczyni projektu, współpracowniczka Fundacji Inicjatyw Kulturalnych.

W warsztatach udział bierze kilka osób, są i dorośli i młodzież. Wspólnie szkicują, wyszukują odpowiednie elementy by później zespawać je w całość – to oczywiście pod okiem specjalistów w tym fachu. Efekt będzie można podziwiać na skwerze im. Stanisława Niemca w Radomsku (pomiędzy ulicą Kościuszki i Narutowicza) tam gdzie w 2015 roku powstał już park rzeźb plenerowych inspirowanych twórczością Tadeusza Różewicza.

Projekt FIK został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

Ale na tym nie koniec świętowania urodzin FIK i Roku Różewicza – w przyszły poniedziałek, 30 sierpnia odbędzie się Twórczy Spacer po Dzieciństwie Tadzia (dzieci w wieku od 6 lat wraz z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami). Uczestnicy będą podążać tropem dzieciństwa Tadeusza Różewicza – poznając zabawy, gry, jakie poznawał Różewicz. Będzie dużo zadań kreatywnych – i dzieci i dorośli będą się dobrze bawić. Początek o godzinie 17:00, spotkanie w Parku Świętojańskim pod pomnikiem Jana Nepomucena. Spacer potrwa około 1,5 godziny.

Więcej o:
Tadeusz Różewicz Radomsko Radomsko Tadeusz Różewicz Warsztaty Różewicz
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE