Kompetentni pracownicy oraz wysokiej klasy maszyny produkcyjne to składowe, które są niezbędne do realizacji założonych procesów produkcyjnych. To jednak nie wszystko – aby zadania mogły być realizowane szybciej i dokładniej, niezbędne jest zadbanie o odpowiednie warunki pracy, na które składa się przede wszystkim prawidłowe oświetlenie hali. Aby bowiem możliwe było wykonanie jakiejkolwiek pracy, niezbędne do tego wszystkiego jest światło. Chociaż najbardziej komfortowe dla naszych oczu jest oświetlenie naturalne, zazwyczaj nie wystarcza ono w przestrzeniach hal produkcyjnych i magazynowych; konieczne jest więc doświetlenie pomieszczeń za pomocą sztucznego światła. Już od jakiegoś czasu wiemy, że jakość oświetlenia w zakładzie produkcyjnym odgrywa naprawdę istotną rolę, wpływając na aspekty takie jak zdrowie, wydajność, a także bezpieczeństwo pracowników. Jakie powinno być prawidłowe oświetlenie hal produkcyjnych? Już dziś poznaj ten temat od podszewki.
Jakość ma znaczenie. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru oświetlenia do zakładu?
Decyzja o wdrożeniu właściwego systemu oświetleniowego do zakładu odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu pełnej wydajności operacyjnej, a także bezpieczeństwa w przestrzeniach pracy. Adekwatne oświetlenie to aspekt kluczowy, zwłaszcza z punktu widzenia poziomu efektywności wykonywania zadań oraz zapewnienia pracownikom bezpiecznego środowiska. Dobre oświetlenie zastosowane w hali produkcyjnej znacznie podnosi poziom widoczności, co przekłada się na zminimalizowanie potencjalnego ryzyka wystąpienia niebezpiecznych sytuacji – to natomiast podnosi jakość realizowanych prac. W związku z tym faktem, konieczne jest zastanowienie się nad poszczególnymi parametrami i wymogami oświetleniowymi, przystosowanymi do różnych stanowisk pracy. Decydując się na wdrożenie wysokiej klasy systemów oświetleniowych, pod uwagę warto wziąć aspekty takie jak między innymi:
- natężenie oświetlenia;
- poziom olśnienia;
- równomierność oświetlenia;
- luminację świetlną;
- współczynnik oddawania barw.
Warto mieć świadomość tego, że każde stanowisko na hali przemysłowej może mieć inne potrzeby dotyczące zalecanego natężenia światła według poszczególnych pomieszczeń. Na przykład, w pomieszczeniach, w których przeprowadzane są procesy takie jak spawanie, natężenie oświetlenia powinno wynosić około 300 lx, natomiast w przypadku wyróbki narzędzi, wzorników, szablonów czy przyrządów do obróbki, będzie to już około 1000 lx. Na stronie nowaled.pl/lampy-przemyslowe-led/, zainteresowani mogą zapoznać się z ofertą firmy NowaLed ILL, która od lat zajmuje się projektowaniem oraz produkcją wysokiej klasy systemów oświetleniowych do hal przemysłowych. Zasięgnięcie eksperckiej pomocy może przełożyć się na zapewnienie wysokiej jakości oświetlenia, w pełni przystosowanego do norm oraz potrzeb osób pracujących na terenie roboczym firmy.
Dotychczas stosowane oświetlenie nie daje rady? Postaw na jego modernizację!
W ciągu ostatnich lat coraz więcej firm zdecydowało się na kompleksową modernizację dotychczas stosowanego oświetlenia w halach produkcyjnych. Wszystko to za sprawą nie tylko zmieniających się wymogów, lecz przede wszystkim potencjalnych korzyści, jakie można osiągnąć dzięki takiemu rozwiązaniu. Modernizacja kryje w sobie bowiem szereg zalet, wśród których możemy wymienić między innymi oszczędność energii, dłuższą żywotność czy wysoką jakość innowacyjnego światła LED. Nowoczesne lampy przemysłowe są znacznie bardziej ekologiczne niż tradycyjne żarówki bądź świetlówki – a to za sprawą tego, iż nie zawierają one w sobie ani rtęci, ani szkodliwych substancji, tym samym przyczyniając się do zmniejszenia zarówno emisji dwutlenku węgla, jak i innych gazów cieplarnianych. Modernizacja oświetlenia to krok w stronę zapewnienia pracownikom większego bezpieczeństwa, a także komfortu wykonywania powierzonych im zadań oraz obowiązków. Oświetlenie hali przemysłowej wpływa na wiele aspektów pracy! Zadbaj o to, by by odpowiadało najwyższym standardom.