Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy medialnej. Przypomnijmy - w Radomsku protestowano w obronie wolnych mediów

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy medialnej. Przypomnijmy - w Radomsku protestowano w obronie wolnych mediów Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia – poinformował w poniedziałek, 27 grudnia Prezydent Andrzej Duda.

- Mając zastrzeżenia do przepisów nowelizacji ustawy medialnej, rozważałem de facto dwa scenariusze: zwrócenie jej do ponownego rozpatrzenia przez Sejm czy też skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego, jako Prezydent RP muszę być ponad sporami i spoglądać na nie zdroworozsądkowo. Moim zadaniem jest działać tak, aby unikać sporów - mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent ocenił, że ograniczenia możliwości posiadania udziałów lub akcji w podmiotach medialnych przez kapitał zagraniczny powinny być w Polsce wprowadzone, „ale powinny być wprowadzone na przyszłość”.

– Dla tych, którzy będą chcieli w naszym kraju, w przyszłości, po wejściu przepisów w życie zainwestować. Wtedy będą oni wiedzieli w jakich warunkach i na jakich warunkach tą inwestycje mogą prowadzić – mówił prezydent Andrzej Duda.

Przypomnijmy, w piątek, 17 grudnia sejmową większością przyjęta została nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji. Tym samym posłowie odrzucili weto senatu. Lex TVN w założeniu zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi, który jest spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Takie zapisy uderzają w stację TVN. Jej właścicielem jest amerykańska korporacja Discovery, dlatego musiałaby ona w krótkim, sześciomiesięcznym terminie sprzedać większościowy pakiet. Wiele osób uważa to za atak na wolne i niezależne media.

W niedzielę, 19 grudnia, w wielu polskich miastach i miasteczkach odbywały się protesty w obronie wolnych mediów - także w Radomsku.

Wolne media, wolni ludzie. Protest w Radomsku

Więcej o:
lex tvn TVN wolne media wolne media protest Radomsko Andrzej Duda Radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE