Wolne media, wolni ludzie. Protest w Radomsku

Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

Wolne media! – pod takim hasłem, w niedzielny wieczór - pod biurem Anny Milczanowskiej, posłanki PiS - zebrali się w Radomsku protestujący przeciw przyjętej przez PiS i Solidarną Polskę ustawie lex TVN. Manifestacje organizowane są także w ponad 120 miejscach w całym kraju.

Blisko 200 osób zebrało się pod biurem Anny Milczanowskiej, poseł na Sejm RP z PiS. Protesty są wynikiem tego, że sejmowa większość przyjęła w piątek (17 grudnia) lex TVN, czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, odrzucając tym samym weto Senatu. Lex TVN w założeniu zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi, który jest spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Takie zapisy uderzają w stację TVN. Jej właścicielem jest amerykańska korporacja Discovery, dlatego musiałaby ona w krótkim, sześciomiesięcznym terminie sprzedać większościowy pakiet. Wiele osób uważa to za atak na wolne i niezależne media.

- W tym momencie chodzi o giganta… ale wkrótce to może przenieść się na lokalne media. To mogą być ataki na gazety, które są niewygodne. Na rozgłośnie radiowe, które są niezależne… czy w końcu na portale internetowe, które piszą nie tak jakby tego chciała taka czy inna władza – mówił Paweł Aulich, organizator protestu w Radomsku.

Uczestnicy protestu mogli podpisać się pod apelem do prezydenta Andrzeja Dudy.
My, zebrani podczas spontanicznego zgromadzenia „Wolne media, wolni ludzie. Protest w Radomsku przeciw zamachowi na niezależne media" w dniu 19. grudnia 2021 roku na Placu 3 Maja w Radomsku apelujemy o zawetowanie LEX TVN. Wolne media są fundamentem demokracji i praworządności. Walka z niezależnymi mediami oznacza budowanie własnego imperium medialnego przez rząd. Pozostawanie obojętnym jest dawaniem przyzwolenia na bezprawie, które dzieje się na naszych oczach i które miało miejsce 17 grudnia 2021 roku w polskim Sejmie. Stacja telewizyjna, która wielokrotnie obnażała afery związane z tą i poprzednimi władzami nie podoba się rządzącej większości. Upowszechnia (również) niewygodne dla władzy treści i gromadzi wokół siebie większą publiczność niż rządowa tuba propagandowa. W związku z tym apelujemy do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, aby niezwłocznie zawetował LEX TVN.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
protest wolne media Radomsko Radomsko wolne media protest Protest Lex TVN Radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE