Powiatowe sanepidy mają przestać podawać wyniki zakażeń

Powiatowe sanepidy mają przestać podawać wyniki zakażeń

- Powiatowe sanepidy mają przestać podawać na swoich stronach internetowych liczbę zakażonych koronawirusem - poinformował we wtorek poseł Michał Szczerba (KO). Zapowiedział, że gdyby tak było, posłowie wezmą na siebie informowanie o liczbie zakażeń.

Poseł Michał Szczerba (KO) poinformował, że wraz z posłem Dariuszem Jońskim otrzymali informacje, że powiatowe sanepidy mają niebawem przestać upubliczniać na swoich stronach internetowych dane o liczbie dobowych zakażeń koronawirusem, a będą jedynie zobowiązane do przekazywania tych danych do Ministerstwa Zdrowia.

- Działania, które cenzurują powiatowe sanepidy, powodują, że dane podawane przez MZ nie będą mogły być weryfikowane - powiedział Szczerba.

- To rzecz niebywała, ponieważ od początku listopada następowało zaniżanie wyników zachorowań, podawanych przez Ministerstwo Zdrowia - dodał.

Zapowiedział, że w tej sprawie zamierzają podjąć kolejną interwencję poselską z posłem Jońskim, występując do wszystkich wojewódzkich Sanepidów z wnioskiem o codzienne raportowanie nowych zakażeń.

- Jeśli opinia publiczna będzie pozbawiona tych danych, my jako posłowie weźmiemy na siebie obowiązek przekazywania jej tych danych - podkreślił.

Poseł poinformował też, że do tej pory nie otrzymali z posłem Jońskim odpowiedzi MZ na swoje propozycje, związane z oddawaniem osocza przez ozdrowieńców. Te propozycje to np. refundacja kosztów dojazdu do punktu pobrań, wprowadzenie mobilnych punktów pobierania osocza i odpowiednie rozszerzenie aplikacji kwarantanna.

We wtorek po południu resort zdrowia uruchomi stronę z dokładnymi raportami o skali zakażeń i zgonów w kraju, z rozbiciem na województwa i powiaty – przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

MZ podało na Twitterze, że dane o zakażeniach do poziomu powiatu dostępne będą na http://gov.pl.

- Pełna transparentność wszystkich danych zostaje zachowana. Źródłem danych jest system elektroniczny, do którego bezpośrednio raportują laboratoria - podało MZ na Twitterze.

PAP

Więcej o:
koronawirus koronawirus radomsko powiat radomszczański zakażenia radomsko koronawirus województwo łódzkie sanepid radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE