Nieprzyjemny zapach z przydomowej oczyszczalni – przyczyny

Nieprzyjemny zapach z przydomowej oczyszczalni – przyczyny

Posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków nie jest obecnie niczym wyjątkowym, a liczba tego typu inwestycji stale rośnie. Właściciele takich oczyszczalni powinni posiadać podstawową wiedzę na temat ich działania, aby w razie jakichkolwiek kłopotów wiedzieć, jak zareagować. Dotyczy to m.in. nieprzyjemnego zapachu, który może wydobywać się z oczyszczalni. Jakie są powody i jak sobie z tym poradzić? Podpowiadamy! Przydomowe oczyszczalnie ścieków od wielu już lat należą do najczęściej wybieranych rozwiązań jeśli chodzi o zgodne z przyjętymi normami odprowadzanie nieczystości. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, ale także wielu innych obiektów położonych głównie na obrzeżach miast lub terenach wiejskich. Jest to bardzo korzystna i wygodna opcja, ale trzeba oczywiście odpowiednio dbać o całą instalację, aby służyła przez długi okres bez większych problemów.

Czym charakteryzują się przydomowe oczyszczalnie ścieków?

W pierwszej kolejności warto jednak skupić się na samym funkcjonowaniu przydomowej oczyszczalni. Cały proces neutralizowania zanieczyszczeń, wbrew pozorom, nie jest niczym skomplikowanym, a sama instalacja składa się głównie z systemu rur oraz dużego zbiornika, który może być podzielony na komory. W tych ostatnich zachodzą wszelkie procesy oczyszczania ścieków z udziałem - w zależności od rodzaju instalacji - piasku, osadu czynnego, złoża biologicznego itd. Następnie oczyszczone ścieki, już w postaci wody, są odprowadzane do środowiska naturalnego. Można wykorzystać je np. do podlewania roślin, napełnienia oczka wodnego, dzięki czemu rozwiązanie to jest niezwykle ekologiczne. Same przydomowe oczyszczalnie ścieków są ponadto bezobsługowe, praktycznie bezawaryjne, a koszt eksploatacyjny jest niski. 

Nieprzyjemny zapach z oczyszczalni - jaka może być przyczyna?

Z problemem tym mierzy się wielu posiadaczy przydomowych oczyszczalni ścieków, a wskazanie jednego powodu nie jest proste. Znalezienie przyczyny wymaga bowiem dokładniejszej analizy, ponieważ wiele zależy tutaj zarówno od rodzaju samej oczyszczalni, montażu poszczególnych elementów, stanu technicznego, jak i sposobu eksploatacji. Na początku najlepiej wykluczyć kwestie nieprawidłowego użytkowania systemu. Najczęstszym powodem nieprzyjemnego zapachu są błędy konstrukcyjne, zablokowanie filtrów, a w przypadku oczyszczalni biologicznej - utrata żywych kultur bakteryjnych.

W jaki sposób dbać o przydomową oczyszczalnię?

Najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzanie cyklicznych kontroli stanu technicznego oczyszczalni i monitorowanie wszelkich zmian w jej funkcjonowaniu. W razie jakichkolwiek odstępstw od normy, nie warto zwlekać, tylko od razu przystąpić do koniecznych napraw. Przydomowe oczyszczalnie ścieków muszą być eksploatowane zgodnie z zaleceniami producenta, dzięki czemu zwiększamy ich żywotność i mamy pewność, że będą wykorzystywać cały swój potencjał. Nie można zapominać też o regularnym opróżnianiu zbiornika z resztek osadowych.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE