NFZ finansuje rekonstrukcje piersi. W tym roku skorzystało już kilkaset kobiet

NFZ finansuje rekonstrukcje piersi. W tym roku skorzystało już kilkaset kobiet Fot. pixabay.com

Rak piersi jest wśród nowotworów powodem 23 proc. wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14 proc. zgonów. W Łódzkiem w tym roku z powodu raka piersi zoperowano już niemal 1000 kobiet. Część z nich, u których lekarze musieli wykonać mastektomię, czyli usunąć całą pierś lub obie, zdecydowała się na rekonstrukcję piersi już podczas operacji. Do września 2024 r. w Łódzkiem lekarze wykonali już 295 mastektomii z jednoczasową rekonstrukcją piersi z użyciem ekspandera lub tkanek własnych, w całym roku 2023 – 317 takich zabiegów.

Z zabiegów rekonstrukcji mogą korzystać bezpłatnie także amazonki, które żyją bez jednej lub obu piersi już od wielu lat. Głównym wskazaniem do zabiegu jest wówczas wola kobiety. Na taki zabieg zdecydowało się w 2024 r. 118 kobiet. Zabieg rekonstrukcji piersi jest także częścią profilaktycznej mastektomii. W tym roku z takiej operacji wraz z jednoczasową rekonstrukcja obu piersi skorzystały 62 kobiety.

Gdzie skorzystać z rekonstrukcji? Ile to kosztuje?

Szpitale, w których od lat lekarze wykonują najwięcej zabiegów rekonstrukcyjnych to Szpital im. M. Kopernika w Łodzi, ICZMP w Łodzi i Salve w Łodzi. Zabieg rekonstrukcji piersi finansuje NFZ. Koszt zabiegu wynosi od 9,6 tys. zł za zabieg rekonstrukcji z życiem ekspandera do 36,9 tys. zł za zabieg radykalnego odjęcie piersi z rekonstrukcją z zastosowaniem tkanki własnej.

- Rekonstrukcja piersi po mastektomii zarówno profilaktycznej, jak i leczniczej, wykonywana jest najczęściej za pomocą implantów. Dlaczego? Bo technika ta jest skuteczna, przynosi dobry efekt kosmetyczny i jest mniej obciążająca niż zabiegi z tkanek własnych. Są jednak wyspecjalizowane ośrodki chirurgii piersi zajmujące się rekonstrukcjami z tkanek własnych. W tym przypadku mówimy o zabiegach bardzo rozległych, wymagających przeniesienia zdrowych tkanek w miejsce po mastektomii, co łączy się z koniecznością wykonania zespoleń mikrochirurgicznych, czyli łączeniu naczyń pod mikroskopem. W obserwacjach długoterminowych rekonstrukcje z tkanek własnych przynoszą najbardziej zbliżony odbiór piersi do tej przed leczeniem. W chwili obecnej obserwujemy rozwój technik chirurgicznych pozwalających na odbudowanie unerwienia czuciowego w trakcie rekonstrukcji piersi. Są to jednak pojedyncze doniesienia i ich skuteczność wydaje się jeszcze ograniczona. Nadzieją jest postęp technologiczny, który pozwoli na uwidocznienie nerwów czuciowych piersi i ich zachowanie pod kontrolą wzroku w trakcie mastektomii. W moim przekonaniu będzie to kolejny krok milowy w rozwoju chirurgii piersi – wyjaśnia prof. Piotr Pluta, chirurg onkologiczny z ICZMP w Łodzi. 

- Zachęcam panie przede wszystkim do regularnej profilaktyki raka piersi, do czujności onkologicznej. Rak piesi jest dziś nie tylko uleczalny, ale także coraz nowocześniejsze zabiegi operacyjne i rekonstrukcyjne pozwalają paniom na szybki powrót do zdrowia i wszystkich życiowych ról – podkreśla Artur Olsiński, dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. 

BRA DAY - dzień świadomości rekonstrukcji piersi

Breast Reconstruction Awareness Day (BRA DAY), czyli Dzień Informacji o Rekonstrukcjach Piersi to ogólnoświatowa inicjatywa, która zaczęła się w 2011 roku w Kanadzie. Jej celem jest edukacja i promowanie zabiegów rekonstrukcji piersi po mastektomii.

W 2014 roku Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, z inicjatywy prof. Piotra Pluty - chirurga onkologa, zaangażowało się wraz z Łódzkim NFZ w edukowanie o rekonstrukcjach piersi.

- Naszym wspólnym celem było przekonanie kobiet, że rekonstrukcja piersi jest dostępna i bezpłatna, bo finansuje ją NFZ. Przekonujemy, że warto z niej skorzystać, bo jest etapem wychodzenia z choroby nowotworowej. W tym roku świętujemy jubileusz. Dzięki medykom i postępowi medycyny rekonstrukcje są już coraz powszechniej wykonywane – podkreśla Artur Olsiński dyrektor Łódzkiego NFZ.

Tegoroczny jubileuszowy BRA DAY 2024 odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia i Łódzkiego NFZ. W tym roku są to warsztaty dla kobiet i Gala. 18 października 2024 r. zobaczymy na wybiegu 50 kobiet, które chorowały na raka piersi w kreacjach polskich projektantów m.in. RAD DUET. 

Więcej o:
województwo łódzkie nfz refundacja rekonstrukcja piersi nowotwór rak piersi kobiety
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE