Międzynarodowa operacja mająca na celu zwalczanie oszustw metodą „na wnuczka”

Międzynarodowa operacja mająca na celu zwalczanie oszustw metodą „na wnuczka” Fot. CBŚP

Dzięki międzynarodowej operacji policjanci zatrzymali 27 osób, zapobiegli 74 przestępstwom związanym z oszustwami na „wnuczka” i wyłudzeniu około 5 mln euro.

Działania były koordynowane przez Berlińską Policję Kryminalną we współpracy z Wydziałem 285 Berlińskiej Prokuratury. W Polsce policjanci CBŚP zlikwidowali „centralę” telefoniczną, zapobiegli przestępstwom, których przedmiotem miało być ponad 300 tys. euro i zatrzymali 2 kobiety, którym w praskiej Prokuratorze Okręgowej w Warszawie przedstawiono łącznie 29 zarzutów usiłowania popełnienia oszustw.

W przeciągu ostatnich dwóch tygodni przeprowadzono międzynarodowe, zintensyfikowane działania nadzorowane przez Berlińską Policję Kryminalną w ścisłej współpracy z Wydziałem 285 Berlińskiej Prokuratury. Operacja była ukierunkowana na zwalczanie oszustw dokonywanych metodą „na wnuczka”. Przestępcy dzwoniąc do poszkodowanych przedstawiali legendę o wypadku drogowym członka rodziny żądając natychmiastowej wpłaty wysokiej kaucji, która mogła uchronić członka rodziny przed aresztowaniem. Wszystko wskazuje na to, że sprawcy chcąc ustalić informację o rodzinie potencjalnej ofiary, sięgali nawet do prasowych ogłoszeń z nekrologami, z których uzyskiwali dane żałobników zmarłego. Według śledczych roszczenia od poszkodowanych zwykle mogły przekraczać 100 tys. euro.

W operacji uczestniczyli niemieccy policjanci z 16 landów oraz z Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej, polscy policjanci z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji oraz innych jednostek Policji, a także funkcjonariusze z Austrii, Szwajcarii i Luksemburga, przy wsparciu Europolu. W jej efekcie zatrzymano 27 osób. Działania, w które zaangażowanych było każdego dnia około 1000 funkcjonariuszy, zapobiegły 74 przestępstwom związanym z oszustwami „na wnuczka” i wyłudzeniu około 5 milionów euro.

Dzięki dobrze zorganizowanej operacji i międzynarodowej współpracy wszystkich zaangażowanych jednostek policji i prokuratury, możliwe było nie tylko zatrzymanie osób odpowiedzialnych za logistykę i odbieranie pieniędzy, ale także „telefonistów”. Jednym z największych sukcesów było zlikwidowanie „centrali” telefonicznej działającej w Warszawie. Wówczas to policjanci CBŚP zatrzymali dwie kobiety, w wieku 22 i 35 lat. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że podejrzane dzwoniły do potencjalnych ofiar w Niemczech. Dzięki tej akcji policjanci CBŚP zapobiegli przestępstwom, których przedmiotem miało być ponad 300 tys. euro. W wynajętym domu policjanci znaleźli i zabezpieczyli m.in. laptopa, telefony komórkowe i karty telefoniczne wykorzystywane do tego procederu, a także dwa luksusowe zegarki warte ponad 90 tys. euro i 15 tys. euro w gotówce. Zebrany w trakcie działań materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanym w Prokuratorze Okręgowej dla Warszawy-Pragi w Warszawie łącznie 29 zarzutów usiłowania popełnienia oszustw. Jednocześnie prokurator wszczął śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie dokonywali oszustwa na terenie Polski i Niemiec. Wobec zatrzymanych został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Efektem operacji jest także zatrzymanie w Niemczech m.in. dwóch osób, tj. 48-letniej kobiety i 36-letniego mężczyzny, które miały odebrać ponad 12 tys. euro w gotówce od 85-letniej ofiary. Niemieccy śledczy zarzucają tym zatrzymanym popełnienie również trzech innych przestępstw w różnych rejonach Niemiec.

Podczas operacji funkcjonariusze ustalali także szczegóły spraw oraz zbierali materiał dowodowy w celu wyjaśnienia innych tego typu przestępstw, do których dochodziło w Niemczech, Polsce, Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu oraz w innych krajach europejskich.

Sprawa ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Informacja: CBŚP

Więcej o:
policja cbśp policja radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE