Od 2025 roku w Polsce wprowadzony zostanie nowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych, mający na celu zwiększenie recyklingu oraz ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowiska.
Zmiany te obejmą różnorodne materiały, takie jak odzież codzienna, sportowa i robocza, bielizna, tkaniny domowe (pościele, ręczniki, obrusy, firany, zasłony), akcesoria tekstylne (szaliki, czapki, rękawiczki, torby tekstylne) oraz obuwie wszelkiego rodzaju.
W ramach nowych regulacji każdy z nas będzie zobowiązany do oddzielania tych materiałów od reszty odpadów komunalnych. W związku z tym, warto zadać pytanie, czy Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku, jest przygotowane na nadchodzące zmiany.
- Jesteśmy o krok, a nawet o dwa kroki do przodu – zapewnia Zbigniew Rybczyński, prezes PGK w Radomsku.
W Radomsku zbiórka tekstyliów już od kilku lat jest prowadzona. Jak dodaje prezes, osiem razy w roku odbywa się odbiór tekstyliów podczas zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Do tego celu przeznaczony jest plastikowy bezbarwny worek. W mijającym roku planuje się odzyskanie około 35 ton tekstyliów, które dzięki odpowiedniej segregacji nie trafią do odpadów zmieszanych.
Warto jednak pamiętać, jak istotne jest podejście do kwestii odpadów tekstylnych. Przeciętny Europejczyk i Europejka kupują rocznie prawie 26 kg tekstyliów, a pozbywają się około 11 kg. Jest to efekt rosnącego trendu „szybkiej mody”, polegającego na taniej odzieży niskiej jakości, dostarczanej przez producentów w nowym stylu i po bardzo niskich cenach. Niestety, produkcja takiej odzieży ma poważny wpływ na środowisko. Szacuje się, że wyprodukowanie jednej koszulki pochłania aż 2700 litrów wody słodkiej, co odpowiada średniemu zapotrzebowaniu jednej osoby na wodę przez 2,5 roku.