Jest zgoda radnych. W Strzałkowie powstanie kolejna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza

Jest zgoda radnych. W Strzałkowie powstanie kolejna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Fot. screen

Na terenie powiatu radomszczańskiego powstanie druga Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza. Zgodę na zakup obiektu w Strzałkowie, w którym zostanie utworzona placówka wyrazili radni Rady Powiatu Radomszczańskiego podczas nadzwyczajnej, zdalnej sesji.

Nowy dom usytuowany jest w tej samej miejscowości, w której działa już Placówka Opiekuńczo Wychowawcza „Kamil”, zamieszkana przez 14 podopiecznych. Siostrzana POW powstanie niemal w sąsiedztwie. Zgodnie z planami kilkunastu młodych mieszkańców będzie mogło tam znaleźć swój dach nad głową jeszcze w tym roku.

Nieruchomość w Strzałkowie wybrana została po przeanalizowaniu kilkunastu obiektów oferowanych do sprzedaży na terenie powiatu radomszczańskiego. Duży murowany podpiwniczony dom z użytkowym poddaszem i z dwoma garażami w bryle budynku (pow. zabudowy 174,3 m kw., pow. użytkowa 208,8 m kw.) wybudowano w 2005 r. Ma wszelkie wymagane instalacje oraz centralne ogrzewanie gazowe i kominek z systemem rozprowadzającym, dach – pokryty blachą.

Budynek, wystawiony do sprzedaży przez obecnych właścicieli, jest niemal gotowy do zamieszkania. Na miejscu jest już nawet część mebli oraz wyposażenia kuchni i łazienek, które – jak deklarują obecni właściciele – zostanie do dyspozycji nabywców.

- Zwraca uwagę wysoki standard wykończenia domu. Działka jest ogrodzona i ładnie zagospodarowana, z zadbaną zielenią i krzewami ozdobnymi wzdłuż ogrodzenia. Gwarantuje dużo miejsca do rekreacji dla dzieci. Nie bez znaczenia jest także bliskość szkoły podstawowej - podkreśla Fabian Zagórowicz, członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego.

Z ekspertyz wynika, że stan techniczny budynku oceniono jako bardzo dobry. W wyniku negocjacji przeprowadzonych z biurem nieruchomości, reprezentującym obecnych właścicieli nieruchomości, jej cenę ustalono na 660 tys. złotych brutto.

W 2019 r. w placówkach opiekuńczo - wychowawczych poza terenem powiatu radomszczańskiego przebywało 72 dzieci. Na ich utrzymanie Powiat Radomszczański wydatkował 3 602 968 zł. Koszty pobytu dzieci w tych placówkach kształtowały się na poziomie od 3 843,93zł, do 6 272,58zł, miesięcznie za jedno miejsce. Dlatego powstał pomysł, aby domy dla dzieci wymagających opieki tworzyć na własnym terenie.

Pierwsza placówka, POW „Kamil”, działająca od ponad roku w Strzałkowie pokazała, że pomysł warto kontynuować. Ideą jest, że dzieci uczą się tam życia, jak w dużej rodzinie, a opiekunowie spędzają z swoimi podopiecznymi całą dobę, starając się zastąpić ojca i matkę. Wspólnie wykonują domowe czynności, takie jak pranie, czy gotowanie.

Uruchomienie kolejnej placówki opiekuńczej w powiecie radomszczańskim pozwoli na pozostawienie dzieci blisko miejsca zamieszkania rodziny naturalnej, co z kolei umożliwi prowadzenie pracy z rodziną na rzecz powrotu dziecka.

Uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zakup nieruchomości radni podjęli jednogłośnie.

Akt notarialny na zakup nieruchomości zostanie podpisany prawdopodobnie 28 stycznia 2021 r.

Zarząd Powiatu Radomszczańskiego będzie się ubiegać o dofinansowanie zakupu samochodu, z którego będą mogli korzystać podopieczni Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, w tym osoby niepełnosprawne.

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański rada powiatu radomszczańskiego starostwo radomsko placówka opiekuńczo wychowawcza zakup budynku strzałków
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE