Jakie zmiany w kodeksie pracy od 1 stycznia 2019 roku

Jakie zmiany w kodeksie pracy od 1 stycznia 2019 roku Fot. pixabay.com

Wyższa pensja minimalna, Pracownicze Plany Kapitałowe, to tylko niektóre ze zmian, jakie czekają wszystkich pracujących w 2019 roku.

Wyższa pensja minimalna od stycznia 2019 roku

Osoby zarabiające najniższą krajową, od 1 stycznia będą miały wyższą pensję. Pensja minimalna wraz z nowym rokiem wzrosła o 150 zł brutto, z 2100 zł na 2250 zł. Co dla pracownika oznacza, że jego wynagrodzenie netto, będzie wynosiło 1634 zł, o 100 zł więcej niż w roku 2018.   

Większa płaca minimalna oznacza również wzrost stawki godzinowej, która teraz będzie wynosiła 14,70 zł brutto. Jest to wzrost o 1zł w stosunku do roku ubiegłego.

Zmiany wypłacania wynagrodzenia

Do tej pory wynagrodzenie można było otrzymać do ręki lub przelewem na konto bankowe. Od stycznia 2019 roku, pracodawca będzie miał obowiązek przelać pieniądze na wskazany przez pracownika numer konta bankowego. Jeżeli ktoś będzie chciał nadal otrzymywać pieniądze do ręki, będzie musiał złożyć wniosek do pracodawcy o taką formę wypłaty pensji.

W związku z tym przepisem pracodawca do 21 stycznia, musi poinformować swoich pracowników o nowej formie wypłacania wynagrodzenia. W chwili otrzymania informacji, pracownik ma 7 dni na podjęcie decyzji w jakiej formie chce otrzymywać pensję.

Pracownicze Plany Kapitałowe – nowy system emerytalny

Kolejną zmianą od 2019 roku jest wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Zakładają one utworzenie prywatnego i dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. Na przyszłe emerytury mają się składać trzy podmioty: państwo, pracodawca oraz sam pracownik.

PPK ma polegać na tym, że pracownik od swojej pensji mógłby odkładać od 2% do 4% wynagrodzenia. Z kolei pracodawca dopłacałby składkę w przedziale od 1,5% do 4% wynagrodzenia. Maksymalnie będzie można uzyskać wpłatę na poziomie 8% na PPK. Kwota zależna jest od tego na jaką stawkę zdecyduje się pracownik, bowiem drugie tyle dostanie od pracodawcy i państwa.

Zdecydowanie się na PPK jest dobrowolne, pracownik sam decyduje o jego przystąpieniu. Przewidywana jest również możliwość wystąpienia z PPK w każdym momencie i wybraniu środków już zebranych. Do nowego systemu emerytalnego zapisać się mogą pracujący na podstawie umowy o pracę, w wieku od 19 do 55 lat. Osoby zarabiające poniżej minimalnej pensji krajowej będą mogły wpłacać 0,5% pensji, bez utraty dopłat po stronie pracodawcy. Jako pierwsi, bo od 1 lipca 2019 roku, nowe przepisy będą mogli zacząć stosować firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników. Natomiast zakłady zatrudniające co najmniej 50 osób taką możliwość uzyskają od 1 stycznia 2020 roku, a od 1 lipca 2020 roku firmy z co najmniej 20 pracownikami. Dla wszystkich pozostałych przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Więcej o:
kodeks pracy 2019 nowe przepisy pracownicze 2019 minimalna pensja 2019 ppk 2019
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE