Jakie inwestycje zaplanowane są w budżecie w 2019 roku?

Jakie inwestycje zaplanowane są w budżecie w 2019 roku?

Tuż przed świętami, miejskim radnym udało się uchwalić budżet na 2019 rok. Nie obyło się przy tym bez sporów i dyskusji. Na 2019 roku zaplanowanych zostało sporo inwestycji, do najważniejszych należy m.in. budowa basenu. Miasto zyska również nowy, duży parking na ulicy Reymonta.

19 grudnia, na miejskiej sesji jednym z punktów, podczas obrad było przyjęcie uchwały mówiącej o budżecie miasta na 2019 rok. Budżet przygotowany został przez prezydenta Jarosława Ferenca już w listopadzie. Pomimo tego radni Koalicji Obywatelskiej zgłosili do niego zastrzeżenia. Radny Łukasz Więcek proponował przesunięcie uchwalenia budżetu na okres poświąteczny. Prezydent nie krył zdziwienia taką postawą radnych.

- Na komisjach składane są wnioski, które potem spływają do mnie. I niech mi pan wskaże wnioski którejkolwiek komisji, które informują mnie o tym, że jest jakiś problem. Nikt do tej pory do mnie niczego nie zgłaszał, żadnych uwag czy poprawek. A budżet został opracowany i przygotowany do 15 listopada. Dlatego też bardzo istotne jest to, aby ten budżet uchwalić jeszcze przed świętami
- mówił Jarosław Ferenc.

Głos w tej sprawie zabrała również skarbnik Mariola Wypych.

- Nieuchwalenie budżetu na 2019 rok blokuje nie tylko zaplanowane inwestycje, ale również bieżącą działalność. Utrudni to pracę urzędu i miasta. Budżet zmieniany był wielokrotnie w ciągu roku. Proszę radnych o rozsądek
- mówiła Mariola Wypych.

Po przeciągających się naradach budżet udało się uchwalić w niezmienionej formie. I tak do najważniejszych inwestycji zaplanowanych w 2019 roku należą: budowa basenu przy ul. Św. Jadwigi Królowej za kwotę 16mln zł, rewitalizacja centrum Radomska – przebudowa ul. Reymonta na odcinku od placu 3 Maja do ul. Żeromskiego (kwota 3mln zł), remont ul. Spacerowej, termomodernizacja budynku urzędu miasta oraz przedszkola nr 2, wymiana taboru autobusów miejskich na pojazdy niskoemisyjne (kwota 13,8mln zł), zakończenie prac w parku świętojańskim (4,8mln zł), budowa parku na osiedlu Wymysłówek. Będą również prowadzone prace związane z oświetleniem na ulicy Cichej i Parkowej oraz kontynuacja odwodnienia na ulicy Kukuczki w kwocie 405tys.zł. Dochody miasta w 2019 roku kształtują się na poziomie 199 mln złotych. Wydatki to 229 mln złotych. Deficyt w kwocie 29mln ma zostać pokryty m.in. z pożyczki.

W centrum miasta wybudowany ma zostać również duży parking na ulicy Reymonta. Chodzi o nieruchomość zaplecza Domu Rzemiosła, która to obecnie należy do prywatnej osoby. Miasto chce ten teren wykupić za około 300tys. zł (1m² kosztuje 217zł) pod budowę właśnie parkingu o łącznej powierzchni 0,13 hektara. Docelowo miasto planuje wybudowanie parkingu o powierzchni do 5tys. m². Trwają rozmowy z właścicielami sąsiadujących działek o możliwości ich wykupienia.

Wszyscy radni opowiedzieli się pozytywnie za tym pomysłem. Radny Jacek Gębicz przyznał, że potrzebny jest również parking na ulicy Przedborskiej i z tym pomysłem będzie wnioskował do rady i prezydenta, o wykupienie i tego terenu.

- Jestem za i będę głosował za. Jednak ten teren nie załatwia sprawy z brakiem miejsc parkingowych w centrum miasta. Należy też pomyśleć o pozyskaniu drugiej działki na ulicy Przedborskiej naprzeciwko tzw. jatek
- mówił Jacek Gębicz.

Więcej o:
budżet 2019 rok radomsko basen radomsko parking radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE