Fotowoltaika a pompa ciepła - dlaczego się to opłaca?

Fotowoltaika a pompa ciepła - dlaczego się to opłaca?

Nowoczesne budownictwo to nie tylko estetyka, ale również rozwiązanie ekologiczne i energooszczędne. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są te oparte na odnawialnych źródłach energii. Czy połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką jest opłacalne i funkcjonalne?

Dlaczego warto połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką

Pomp ciepła wykorzystuje energię z bezpośredniego otoczenia budynku. Może to być energia zgromadzona w ziemi, powietrzu lub wodzie. Następnie jest ona wykorzystywana do ogrzewania lub schładzania budynku. Pompą możemy też podgrzać wodę. Do działania pompa potrzebuje energii elektrycznej. Można pozyskać ją z sieci energetycznej. Jest jednak dużo lepsze rozwiązanie. Są nim panele fotowoltaiczne. Połączenie tych dwóch urządzeń jest korzystne dla portfela i środowiska.

Prąd pozyskany z instalacji fotowoltaicznej jest darmowy i przy okazji minimalizujemy ślad węglowy naszego domu. Takie kompleksowe rozwiązanie dla Twojego domu dostarczy  Ci firma Elektro Control (https://instalacjefotowoltaiczne.com/pompa-ciepla-fotowoltaika/).

Pompa ciepła magazynem energii

Pompa ciepła może również służyć do podgrzewania wody użytkowej. Dzięki temu zamienia energię elektryczną w energię cieplną. W tym systemie akumulatorem będzie instalacja ciepłej wody użytkowej. W związku z tym wzrośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Duet pompy cieplnej z fotowoltaiką sprawia, że inwestycja w panele staje się dużo bardziej opłacalna. Użytkownik nie ponosi strat związanych z oddawaniem nadwyżek prądu do sieci.

Stało się to w szczególności ważne po wejściu w życie nowych przepisów zmieniających zasady magazynowania wytworzonej energii elektrycznej.

Czyste powietrze – finansowanie fotowoltaiki i pomp ciepła

Polityka proekologiczna zachęca do termomodernizacji i instalacji systemów korzystających z odnawialnych źródeł energii. Jednym z programów wspierających tego rodzaju działania jest program Czyste Powietrze. W ramach programu można starać się o dofinansowanie na montaż pompy ciepła o podwyższonej klasie energetycznej. Obecnie dopłata opiewa na kwotę 14100 zł. Dotykowo na mikroinstalację fotowoltaiczną można zyskać 5 tys. zł, co dają kwotę całkowitą dotacji 19100 zł.

Program również umożliwia finansowanie do 50 proc. kosztów montażu fotowoltaiki, ale warunkiem jest wymiana nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na ekologiczne rozwiązania.  Zarówno pompa ciepła, jak i instalacja fotowoltaiczna korzystają z odnawialnych źródeł energii i świetnie się uzupełniają. Dzięki fotowoltaice pompa pracuje praktycznie za darmo.

Dotacje na pompy ciepła – Moje Ciepło

To kolejny program, z którego można uzyskać wsparcie. Dofinansowuje on zakup i montaż pomp ciepła dla nowych domów jednorodzinnych. Dofinansowanie wynosi do 30 proc. kosztów, ale nie więcej niż 21 tys. złotych. Posiadacze karty dużej rodziny mogą ubiegać się o wsparcie wynoszące 45 proc.

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła jest świetną inwestycją. Zwrot z inwestycji jest szybszy niż z systemów montowanych oddzielnie. Dodatkowo nie musisz obawiać się podwyżek cen opału i prądu. Twoja instalacja jest cicha, czysta i bezobsługowa.

Szukając takiego rozwiązania postaw na ekologiczne i sprawdzone systemy (https://instalacjefotowoltaiczne.com/pompy-ciepla/). Tylko tak zapewnisz sobie komfort i wygodę użytkowania.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE