Ferenc: w przyszłym roku budżet obywatelski będzie zielony

Ferenc: w przyszłym roku budżet obywatelski będzie zielony Fot. M. Patalan

W lutym ubiegłego roku prezydent Jarosław Ferenc zapowiedział konsultacje społeczne w sprawie utworzenia Zielonego Budżetu Obywatelskiego, który miałby zastąpić ten istniejący dotychczas. Konsultacje przeprowadzono, ale plany magistratowi pokrzyżowała pandemia – ostatecznie BO w roku 2020 nie było. Jak jednak mówił na środowym spotkaniu z mieszkańcami Jarosław Ferenc, pierwsza edycja eko-budżetu ma odbyć się w przyszłym roku.

W konsultacjach, które przeprowadzono pod koniec lutego ubiegłego roku, 719 mieszkańców opowiedziało się za częściowym przekształceniem BO w zielony budżet obywatelski, a 356 – za całkowitą likwidacją tego pierwszego i stworzeniem eko-budżetu. W tym samym czasie Platforma Obywatelska rozpoczęła zbiórkę podpisów pod petycją o zachowanie BO w niezmienionej formie, ich postulat poparła również Młodzieżowa Rada Miasta.

Zobacz także: Radomszczańska Platforma Obywatelska murem za budżetem obywatelskim. Rozpoczęła zbieranie podpisów

Ostatecznie jednak budżetu – ani obywatelskiego, ani zielonego – w 2020 r. nie było. Wszystko przez pandemię, która zmusiła radomszczański magistrat do cięcia wydatków. Pomysł jednak nie upadł: na środowych konsultacjach z mieszkańcami prezydent Jarosław Ferenc zapowiedział, że chciałby, aby zielony budżet obywatelski wystartował już w przyszłym roku.

- Chcielibyśmy, aby mieszkańcy zgłaszali projekty dotycząca pielęgnacji i tworzenia terenów zielonych. Wszystko dlatego, że w Strategii Rozwoju Miasta, którą przyjęliśmy jesienią przyszłego roku, jednym z priorytetów został rozwój miejskiej zieleni – powiedział prezydent.

Pula środków przeznaczonych na zielony budżet obywatelski będzie mogła zostać wykorzystana na realizację projektów powiązanych z ekologią, m.in.: poprawę jakości powietrza czy też budowę parków i skwerów.

Więcej o:
ferenc budżet obywatelski zielony budżet obywatelski konsultacje budżet
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE