Dlaczego warto inwestować w systemy ochrony antyprzepięciowej?

Dlaczego warto inwestować w systemy ochrony antyprzepięciowej?

Burze oraz związane z nimi uderzenia piorunów są dużym zagrożeniem dla sprzętów, które trzymamy w domu podpięte do gniazdek – komputery, telewizory czy radia są bardzo narażone na skoki napięć powyżej bezpiecznych wartości znamionowych. Przepięcia swoje źródło mogą mieć jednak nie tylko w piorunach, ale również wewnątrz naszej domowej sieci.

Wadliwie działające sprzęty mogą również powodować zwarcia i skoki napięcia. Aby do minimum ograniczyć, a nawet wyeliminować zagrożenia związane z przepięciami, należy zadbać o odpowiednie systemy ochrony przeciwprzepięciowej, które zabezpieczą nasz dom przed skutkami takich zdarzeń.

Szczególnie narażone na uderzenia piorunów będą bez wątpienia wystające poza obrys budynku elementy, takie jak antena telewizyjna. Dostęp do bezpłatnej telewizji zazwyczaj wymaga instalacji takiego urządzenia, które może w skrajnych przypadkach przyciągać pioruny. Stanowi ona bardzo łatwy cel wyładowania i dlatego konieczne jest zarówno jej efektywne uziemienie jak i wyposażenie instalacji antenowej w ogranicznik klasy D.

Na jakie ograniczniki postawić?

Niestety, uderzenia pioruna są groźne nie tylko wtedy, gdy wyładowanie uderzy bezpośrednio w budynek, w którym mieszkamy. Należy pamiętać, że piorun bijący w sieć napowietrzną również może spowodować przepięcie, które dojdzie poprzez sieć do naszego domu. To dlatego również na jej wejściu potrzebne są systemy ochrony przeciwprzepięciowej klasy B.

Takie ochronniki zabezpieczają nas przed bliskim oraz bezpośrednim uderzeniem pioruna – są więc dobrym uzupełnieniem instalacji odgromowej – montuje się je w przyłączu kablowym. Niekiedy źródłem niebezpiecznych skoków napięcia jest jednak nie piorun a coś zupełnie innego ale prozaicznego. Wadliwie działające żelazko czy czajnik mogą doprowadzić do nagłego, impulsywnego wzrostu napięcia w naszej domowej sieci i uszkodzić pozostałe wpięte do gniazdek sprzęty – w tym te najdroższe czyli komputery czy telewizory.

Tutaj zabezpieczyć możemy się dwojako, bowiem rozwój technologiczny sprawił, że systemy ochrony przeciwprzepięciowej dzielimy również na podgrupy. Obie przydają się w walce ze skokami napięcia. Ochronniki typu C montowane są w sieci, a konkretniej w rozdzielnicach i zabezpieczają przed przepięciami łączeniowymi. Z kolei ochronniki klasy D zamontujemy bezpośrednio przy najdroższym sprzęcie – najczęściej będzie to specjalna listwa przepięciowa, która może funkcjonować w ramach systemu!



Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE