Czy dostęp do światłowodu jest na terenie całej Łodzi? Dowiedz się, gdzie znaleźć mapę światłowodów!

Czy dostęp do światłowodu jest na terenie całej Łodzi? Dowiedz się, gdzie znaleźć mapę światłowodów!

Łódź to dynamicznie rozwijające się miasto, które nie pozostaje w tyle w dążeniu do zapewnienia nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych. Niestety, pomimo wysiłków i inwestycji, wciąż istnieją obszary, w których domowy internet światłowodowy nie jest jeszcze powszechnie dostępny. W jaki sposób dowiedzieć się, czy technologia ta będzie dostępna akurat na zamieszkiwanym terenie?

Czym jest internet światłowodowy?

Internet światłowodowy to rodzaj szerokopasmowego połączenia sieciowego. Technologia ta wykorzystuje światłowody (czyli cienkie włókna szklane lub plastikowe) – zapewniają one wysoką prędkość przesyłania danych, znacznie lepszą względem np. tradycyjnych przewodów miedzianych. Informacje są transferowane za pomocą impulsów świetlnych; metoda ta gwarantuje stabilność, wydajność i efektywność.

Niestety, światłowody w Łodzi nie są dostępne wszędzie. Istnieje kilka powodów takiego stanu rzeczy:

  • infrastruktura – obszary o niższej gęstości zaludnienia lub trudnym terenie nie stanowią opłacalnej inwestycji;
  • koszty – czasami koszty przedsięwzięcia przewyższają potencjalny zysk;
  • brak priorytetu – niektóre miejsca zmagają się z problemami, których rozwiązanie bywa dla władz miasta ważniejsze od zapewnienia szybkiego internetu.

Łódź jest jednak trzecim co do wielkości miastem w Polsce pod względem ilości mieszkańców (prawie 700 tys. w roku 2022) – oznacza to, że zainteresowani internetem światłowodowym mogą założyć niemalże w ciemno, że znajdują się w zasięgu sieci. W celu zdobycia całkowitej pewności powinni skorzystać z darmowych narzędzi online oraz wysłać odpowiednie zapytanie do wybranego przez nich operatora.

Jak sprawdzić dostępność internetu światłowodowego w Łodzi? Mapa zasięgu

Łodzianie, którzy poszukują informacji na temat dostępności usługi światłowodowej, mogą wykorzystać w tym celu internetową platformę przygotowaną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Zapewnia ona mapę zasięgu sieci w konkretnych lokalizacjach – jest całkowicie darmowa i intuicyjna w obsłudze.

Jeżeli po weryfikacji okaże się, że światłowód nie jest obecny w danym obszarze, to witryna umożliwia zgłoszenie swojego adresu i zapotrzebowania na ten rodzaj połączenia. Im więcej osób wyrazi zainteresowanie, tym większa szansa na rozszerzenie sieci w wybranej okolicy. Działanie to stanowi istotny krok, ponieważ wzmacnia świadomość operatorów odnośnie do potrzeb konsumentów.

Atrakcyjne oferty na internet światłowodowy – gdzie ich szukać?

Atrakcyjnych ofert warto szukać przede wszystkim za pomocą wyszukiwarki internetowej (zarówno PC, jak i mobilnej). Operatorzy wykorzystują sieć globalną w celu promowania swoich usług – konsumenci powinni to wykorzystać i porównać wszystkie propozycje w wygodny dla nich sposób, czyli bez wychodzenia z domu.

Play oferuje pakiety internetu światłowodowego na różne okresy zobowiązania, zapewniając przy tym kilka różnych prędkości:

  • do 300 Mb/s;
  • do 600 Mb/s;
  • do 1 Gb/s;
  • nawet do 5 Gb/s.

Taka różnorodność umożliwia dopasowanie usług do indywidualnych potrzeb użytkowników. Ponadto operator ten dostarcza dodatkowe korzyści – obejmuje to zwykle darmowe abonamenty na okres kilku miesięcy do popularnych platform streamingowych, takich jak m.in. Netflix czy Spotify. Dzięki temu zainteresowani mogą cieszyć się nie tylko szybkim internetem, ale także czasowo bezpłatnym dostępem do różnorodnych źródeł rozrywki.

Na witrynie sieciowej operatora Play znajduje się przydatne narzędzie do sprawdzania dostępności usługi światłowodowej w konkretnym, wybranym przez zainteresowanego obszarze. Oprócz tego dostępne są tam szczegółowe informacje na temat poszczególnych ofert i promocji sezonowych – to dobre miejsce do rozpoczęcia swoich poszukiwań.

Czy internet światłowodowy naprawdę jest aż tak potrzebny?

Internet światłowodowy umożliwia niemalże błyskawiczny przesył danych. Dla osób pracujących zdalnie (lub wykorzystujących sieć do prowadzenia działalności zawodowej) znaczenie ma każda zaoszczędzona sekunda – przyczynia się ona do zwiększenia wydajności i efektywności podczas wykonywania obowiązków. To przydatne również dla graczy i osób, które korzystają z zasobów online każdego dnia!

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE