Bełchatów: W Parku 1000-lecia zawisły budki lęgowe

Bełchatów: W Parku 1000-lecia zawisły budki lęgowe Fot. UM Bełchatów

W odnowionym parku 1000-lecia w Bełchatowie pojawiły się budki lęgowe – część w ramach zakończonej w ostatnich dniach inwestycji, a część w ramach projektu „Edukacja ekologiczna mieszkańców Bełchatowa – segreguj, oszczędzaj i dbaj”. Wykonane z drewna konstrukcje przeznaczone są dla ptaków mających trudności ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na gniazdo.

O tym, jak ważną częścią ekosystemu są ptaki, nie trzeba nikogo przekonywać. Jerzyk, modraszka, bogatka, wróbel, szpak, kowalik czy kos – te gatunki chętnie zamieszkują tereny zurbanizowane, pod warunkiem jednak, że mają zapewnioną możliwość gniazdowania. I temu właśnie celowi służyć mają 22 budki lęgowe, jakie zostały zawieszone w odnowionym właśnie Parku 1000-lecia przy ulicy Lipowej.

Budki lęgowe to specjalnie przygotowane i wykonane z drewna konstrukcje, które z założenia mają zachęcać ptaki do gniazdowania. Mogą one stanowić alternatywę dla niestabilnych i już istniejących gniazd, poprzez stworzenie bezpiecznych miejsc lęgowych. Stosowanie sztucznych schronień można zwiększyć liczebność konkretnych gatunków na określonym terenie lub spowodować osiedlenie się nowych.

Zanim w budce zamieszka ptak, musi ona przejść specyficznym zapachem kory drzewnej, liści i lasu. Tylko wtedy bowiem „skrzydlaci mieszkańcy” zechcą w niej złożyć jaja. Dlatego też najlepszym czasem na wieszanie skrzynek lęgowych są miesiące jesienno-zimowe, tak by wiosną były gotowe na przyjęcie nowych lokatorów.

Pięć drewnianych domków dla ptaków to część zakończonej rewitalizacji Parku 1000-lecia. Z kolei 17 budek zawieszonych zostało w ramach dużego miejskiego projektu pn. „Edukacja ekologiczna mieszkańców Bełchatowa – segreguj, oszczędzaj i dbaj! – II edycja”. Objął on szereg akcji i wydarzeń, które miały zachęcać bełchatowian do troski o środowisko. Mowa m.in. o sierpniowym Pikniku Ekologicznym, wrześniowym Tygodniu Zrównoważonego Transportu i Dniu bez Samochodu czy wydaniu kolejnego komiku dla najmłodszych o przygodach Franka. Zadanie kosztowało blisko 52 tys. zł, a na jego realizację magistrat pozyskał ponad 46 tys. zł dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów urząd miasta bełchatów budki lęgowe par 1000-lecia
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE