Znana jest już data referendum w Ładzicach

Znana jest już data referendum w Ładzicach Fot. arch. redakcji

Znana jest już data referendum w sprawie odwołania wójta gminy Ładzice Krzysztofa Ciupińskiego. Mieszkańcy do urn pójdą 10 października.

Mieszkańcy uczestniczący w referendum będą odpowiadać na jedno pytanie: Czy jesteś za odwołaniem wójta Krzysztofa Ciupińskiego? Do wyboru będą mieli dwie odpowiedzi: TAK lub NIE.

Wniosek o zorganizowanie referendum do Krajowego Biura Wyborczego w Piotrkowie Trybunalski został złożony 27 lipca.

Pod wnioskiem o odwołanie wójta podpisało się 870 osób (przy niespełna 400 wymaganych do przeprowadzenia referendum).

O chęci zorganizowania referendum w sprawie odwołania wójta gminy Ładzice - Krzysztofa Ciupińskiego mieszkańcy mówili już w maju, podczas protestu przeciwko likwidacji Gminnego Ośrodka Zdrowia w Ładzicach.

Zgodnie z art. 55 ust. 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (Dz.U. z 2019 r., poz.741), referendum gminne w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest ważne w przypadku, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu.

W wyborze Wójta Gminy Ładzice liczba osób, które wzięły udział w ponownym głosowaniu w dniu 4 listopada 2018 r. (liczba kart ważnych) wyniosła 2292 osób, zatem 3/5 tej liczby wynosi 1376 osób.

Zgodnie z art. 56 ust. 1 powołanej ustawy o referendum lokalnym – wynik referendum jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę głosów ważnych.

Czytaj też: 

Ciotka wójta Ładzic kierownikiem ośrodka?

Wójt Ciupiński: Zdrowy rozsądek weźmie górę i dokończę kadencję

Więcej o:
powiat radomszczański gmina ładzice referendum odwołanie wójta data referendum ładzice krzysztof ciupiński
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE