Protest mieszkańców nic nie dał. Ośrodek zdrowia w Ładzicach zlikwidowany. Zastąpi go prywatna placówka

Były transparenty, okrzyki oraz taczka dla wójta. W ten sposób mieszkańcy gminy Ładzice protestowali przeciwko likwidacji Gminnego Ośrodka Zdrowia w Ładzicach. Protest nie przyniósł jednak zamierzonego skutku. Radni zdecydowali, że ośrodek zdrowia zostanie zlikwidowany. Zastąpi go prywatny ZOZ.

Punktualnie o godz. 8.30 przed Gminnym Ośrodkiem Zdrowia w Ładzicach zgromadziło się kilkudziesięciu mieszkańców gminy Ładzice, by zaprotestować przeciwko likwidacji miejscowej przychodni.

- Po co likwidować coś, co funkcjonuje dobrze od wielu lat. Ośrodek powinien pozostać – mówili mieszkańcy.

Uczestnicy protestu podkreślali, że placówka została stworzona w czynie społecznym przez mieszkańców i nikt z nimi nie uzgadniał planów likwidacji.

- To jest majątek gminy. Nikt nie ma prawa tej placówki prywatyzować - dodawali.

W piątek, 28 maja 2021 r., gdy odbywał się protest, w Urzędzie Gminy w Ładzicach obradowała Społeczna Rada SP ZOZ. Mieszkańcy chcieli uczestniczyć w obradach, jednak nie zostali wpuszczeni, bo jak wyjaśnili urzędnicy – spotkanie jest zamknięte dla osób z zewnątrz. Te argumenty nie przemawiały jednak do protestujących. Interweniowała policja. Członkowie Społecznej Rady SP ZOZ nie wyrazili zgody na likwidację placówki.

- Nie mamy pewności, czy nowy podmiot, który będzie świadczył usługi medyczne będzie to wykonywał lepiej. Nikt nie jest na w stanie tego zagwarantować. Mając swój własny ośrodek zdrowia, gmina ma wpływ na działanie tego ośrodka. Likwidując go, gmina i radni pozbywają się realnego wpływu na funkcjonowanie placówki – wyjaśnia Tomasz Kaczmarek, przedstawiciel wojewody w Społecznej Radzie SP ZOZ w Ładzicach.

Również obradująca tego dnia Komisja Zdrowia Rady Gminy wyraziła negatywną opinię w sprawie likwidacji przychodni.

Innego zdania była natomiast Rada Gminy. Podczas nadzwyczajnej sesji, radni większością głosów zdecydowali, że z końcem sierpnia 2021 r. rozpocznie się likwidacja ośrodka. Wraz z wójtem podkreślali, że placówka nie funkcjonuje tak, jak by sobie tego życzyli mieszkańcy.

Jak wyjaśnia wójt gminy Ładzice – Krzysztof Ciupiński, likwidacja przychodni nie będzie miała negatywnych skutków dla mieszkańców. Wręcz przeciwnie. Zapewnia, że zostaną wprowadzone nowe usługi dla pacjentów, a nowy ośrodek będzie posiadał kontrakt z NFZ, więc korzystanie z jego usług będzie tak, jak dotychczas – bezpłatne.

- Myślę, że jest to dobry kierunek w działaniu – zauważa wójt Krzysztof Ciupiński.

Wójt gminy Ładzice podkreśla, że do Urzędu Gminy wpływało wiele negatywnych opinii na temat funkcjonowania placówki. Z tymi zastrzeżeniami nie zgadza się Katarzyna Wilamska, pełniąca obowiązki kierownika SP ZOZ w Ładzicach.

- Cokolwiek robimy, to i tak jest źle dla pana wójta. Nie podoba się personel, który jest zatrudniony, nie podoba się obsługa pacjentów, czas oczekiwania na wizyty. Zarzuty, które wójt nam stawia są dla nas śmieszne i nieprawdziwe – twierdzi Katarzyna Wilamska.

Oburzeni decyzją o likwidacji przychodni mieszkańcy zapowiadają, że podejmą działania w celu zorganizowania referendum za odwołaniem władz gminy.

- Przechodzicie (radni - dop. aut.) do historii jako grabarze Gminnego Ośrodka Zdrowia i tego nikt nie zmieni - mówili mieszkańcy uczestniczacy w sesji. 

Było to już drugie podejście do likwidacji Gminnego Ośrodka Zdrowia w Ładzicach. Poprzednią uchwałę w tej sprawie zakwestionowały służby prawne wojewody. Brakowało w niej stanowiska Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Te negatywnie zaopiniowały pomysł likwidacji. Opinia ta została przez radnych odrzucona.

Należy nadmienić, że Prokuratura Rejonowa w Radomsku wszczęła w dniu 26 kwietnia 2021 roku śledztwo w sprawie mającego mieć miejsce w nieustalonym czasie, nie wcześniej niż w 2020 roku, nie później niż w lutym 2021 roku, przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego - wójta gminy Ładzice, przy procedurze likwidacji Gminnego Ośrodka Zdrowia w Ładzicach.

- Obecnie realizowane są czynności procesowe mające na celu wyjaśnić okoliczności zdarzenia. Postępowanie jest w toku – wyjaśnia Magdalena Czołnowska-Musioł, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
ładzice przychodnia ładzice sp zoz ładzice likwidacja ośrodek zdrowia protest ładzice
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE