Zielony Budżet Obywatelski w Radomsku?

Zielony Budżet Obywatelski w Radomsku?

Czy funkcjonujący w Radomsku Budżet Obywatelski zmieni się Zielony Budżet Obywatelski, z którego środki będą przeznaczane na poprawę jakości powietrza w mieście? Chce tego prezydent, ale ostateczna decyzja należeć będzie do mieszkańców. W poniedziałek rozpoczną się konsultacje społeczne w tej sprawie. Potrwają przez tydzień.

Na wprowadzenie Zielonego Budżetu Obywatelskiego zdecydowała się już część polskich samorządów, m.in. Gdańsk, Szczecin oraz Lublin. Przeydent Jarosław Ferenc chce, aby taka inicjatywa była również w Radomsku.

- W ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego zgłaszane mogą być projekty związane z działaniami mającymi na celu walkę ze smogiem. Mogą to być różne projekty ekologiczne, takie jak tworzenie zieleńców, parków kieszonkowych, ale też dotacje na ekologiczne źródła ciepła – mówi prezydent Jarosław Ferenc.

O tym, czy w Radomsku zostanie wprowadzony Zielony Budżet Obywatelski zdecydują sami mieszkańcy. W poniedziałek rozpoczną się konsultacje społeczne. W ankiecie radomszczanom zostaną zadane trzy pytania: czy chcą, by budżet obywatelski pozostał w niezmienionej formule, czy powinien przerodzić się w całości w zielony budżet, czy też powinny w nim zostać wydzielone środki na walkę ze smogiem, a pozostałe na inne zadania?

- Ankieta w wersji papierowej dostępna będzie w Biurze Obsługi w Urzędzie Miasta, w Miejskim Domu Kultury oraz Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, w godzinach pracy tych instytucji. Będzie również możliwość głosowania przez internet, na stronie www.radomsko.pl – wyjaśnia Kamila Malinowska-Sztangreciak, sekretarz miasta oraz koordynator Budżetu Obywatelskiego.

Władze Radomska podkreślają, że jakość powietrza w mieście pozostawia wiele do życzenia, dlatego mieszkańcy powinni rozważyć możliwość wprowadzania nowych zasad budżetu obywatelskiego, z uwzględnieniem projektów proekologicznych. Z wynikami ankiety zapoznają się radni podczas marcowej sesji. Wówczas zdecydują też, jaka kwota będzie przeznaczona na budżet obywatelski. Obecnie jest to 1 milion 200 tysięcy złotych.

Więcej o:
radomsko urząd miasta zielony budżet obywatelski ochrona środowiska smog
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE