Zatrudnianie obcokrajowców dzięki EURES

Zatrudnianie obcokrajowców dzięki EURES

W siedzibie Regionalnej Izby Przemysłowo – Handlowej w Radomsku przy ulicy Kościuszki, 23 października odbyły się konsultacje dla pracodawców i przedsiębiorców z doradcą EURES z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi w sprawie możliwości zatrudniania pracowników z państw członkowskich UE lub EFTA. Spotkania zorganizowano w ramach Europejskich Dni Pracodawców.

Jak mówił Łukasz Więcek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomsku, siec EURES do tej pory była raczej kojarzona z szukaniem przez Polaków pracy za granicą. Jednak związku z tym, co dzieje się na rynku pracy i z rozwojem gospodarki oraz brakami kadrowymi, sieć ta może okazać się przydatna dla pracodawców i przedsiębiorców z Polski, którzy będą szukać pracowników za granicą. Zasoby kadrowe w naszym kraju są na takim poziomie, że brakuje wielu tysięcy osób, a demografia nie wskazuje, że sytuacja będzie się poprawiała. Dlatego też w przyszłości trend pozyskiwania osób spoza granic naszego kraju będzie konieczne. Póki co nasza gospodarka posiłkuje się sąsiadami z Ukrainy i Białorusi.

- Jest to spotkanie organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy wspólnie z Cechem oraz Regionalną Izbą Przemysłowo – Handlową w ramach Europejskich Dni Pracodawców. Na spotkanie zaprosiliśmy pracownika Wojewódzkiego Urzędu Pracy, który opowiadał o europejskiej sieci pośrednictwa EURES. Jest to sieć pośrednictwa w Unii Europejskiej, która do tej pory służyła głównie Polakom, którzy szukali pracy za granicą. Jednak myślę, że już niedługo nasze firmy będą musiały sięgać do tej sieci, szukając pracowników z zagranicy. Stąd też to spotkanie, aby pracodawcy mogli uzyskać takie informacje, jak to działa i funkcjonuje i o co też z tą siecią chodzi. A myślę, że ta sieć będzie dla nas coraz ważniejsza i warto, aby przedsiębiorcy poznali możliwości, jakie z sobą ona niesie
- mówił dyrektor PUP Łukasz Więcek.

Spotkanie poprowadził doradca EURES Marcin Lewandowski, który pracuje w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Łodzi. Przybliżył przybyłym na to spotkanie słuchaczom możliwości, jakie polskie firmy zyskują, dzięki korzystaniu z tych usług.

Sieć EURES, czyli Europejskie Służby Zatrudnienia, została powołana w 1993 r. na mocy unijnych przepisów prawnych przez Komisję Europejską i działa we wszystkich państwach członkowskich UE i EFTA, mając na celu wspieranie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy. Zajmuje się głównie świadczeniem usług w zakresie unijnego pośrednictwa pracy i informowania w zakresie warunków życia i pracy w państwach członkowskich UE i EFTA.

Czytaj także: Europejskie Dni Pracodawców w Radomsku

Więcej o:
eures sieć eures radomsko riph radomsko pup radomsko cech radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE