Tym razem Grecja była celem wyjazdu uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku, w ramach spotkania wielokulturowego programu COMENIUS "Wielostronny Partnerski Projekt Szkół"
Tym razem Grecja była celem wyjazdu uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku, w ramach spotkania wielokulturowego programu COMENIUS "Wielostronny Partnerski Projekt Szkół".
Wyjazd ten zapowiadaliśmy na naszym portalu już na początku stycznia.
W wymianie wzięło udział trzech uczniów – Leszek Gonera z klasy II TB, Jarosław Sęk z klasy III LMC oraz Bartosz Popiołek z klasy III LMB oraz nauczycielki języka angielskiego – mgr Monika Zając i mgr Dorota Witkowska.
Uczniowie zostali wybrani nieprzypadkowo, wcześniej musieli wykonać szkolne zadania konkursowe.
- Podróż rozpoczęliśmy o godzinie 3:20, 17 lutego wyjazdem z Radomska na lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie, z którego z przesiadką w Wiedniu polecieliśmy na lotnisko w Salonikach. Z Salonik pojechaliśmy z częścią uczniów z innych państw do Komotini. O godzinie 20. miejscowego czasu byliśmy na miejscu, skąd odebrały nas rodziny goszczące - mówi Leszek Gonera, jeden z uczestników.
Młodzież biorąca udział w wymianie, była zakwaterowana u rodzin goszczących. Ioakeim, Panagiotis oraz Manos to imiona greckich wychowanków, którzy z otwartymi rękoma i życzliwością przyjęli radomszczańskich uczniów pod swój dach.
Pierwszego dnia dla gości przygotowano koncert powitalny – nic dziwnego, bo gospodarzem wymiany była szkoła muzyczna. Ciekawym akcentem występu było to, iż zostały zaprezentowane utwory z każdego kraju partnerskiego.
W następnych dniach uczestnicy wymiany mieli się wykazywać swoimi umiejętnościami i talentami. Przygotowali m.in. prezentacje multimedialne. Uczniowie z Radomska wypadli bardzo dobrze prezentując, pokazy na temat gier i zabaw podwórkowych oraz strojów ludowych. Nie obyło się bez występów muzycznych, śpiewano piosenki o tematyce pacyfistycznej. Innym ciekawym przeżyciem była nauka tańców regionalnych. Polacy przedstawili choreografię krakowiaka, ale to nic w porównaniu z występem Greków, którzy pokazali zorbę - taniec, w którym tancerze tworzą linię, kładąc ręce na ramionach sąsiada. Jak wspominają uczestnicy, nie było takiej osoby, która nie dałaby się ponieść rytmom tego tańca.
Ważnym elementem wymiany była wycieczka do Filippi - starożytnego miasta we wschodniej Macedonii. To właśnie tam wojska Antoniusza i Oktawiana Augusta zwyciężyły siły zabójców Cezara - Brutusa i Kasjusza. Uczestnicy wymiany podziwiali pozostałości agory, biblioteki, palestry oraz teatru. Następnym punktem była miejscowość Kawala, położona naprzeciw wyspy Tazos, głównego portu morskiego oraz do Ksanti - miasto u podnóża Rodopów.
Sześć dni spędzonych w Komotini (17-22 lutego) minęły bardzo szybko. - W piątek musieliśmy się pożegnać z goszczącymi nas rodzinami. Wyjazd był wspaniałą przygodą owocującą w nowe znajomości i niezapomniane przeżycia, które pozwoliły nam poznać lokalna kulturę, a dodatkowo podciągnąć nasz angielski - dodaje uczeń Leszek Gonera.
Wymiana była możliwa dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu ze środków Unii Europejskiej przez Narodową Agencję programu "Uczenie się przez całe życie". Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku przygotowuje się już do kolejnego wyjazdu - tym razem do Niemiec. Kilku szczęśliwców z „Mechanika” będzie mogło przeżyć przygodę swojego życia, tym samym robiąc coś pożytecznego - zwalczać agresję i promować właściwe zachowania.