Wyszukiwanie informacji online: jak efektywnie szukać i weryfikować informacje w Internecie?

Wyszukiwanie informacji online: jak efektywnie szukać i weryfikować informacje w Internecie? Fot. freepik.com

Każdy z nas, zmagając się z jakimś problemem czy też szukając odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie, odpowiedzi szuka przede wszystkim w internecie. W niepamięć odeszły encyklopedie, słowniki czy leksykony. Dzisiaj wychodzimy z założenia, że wszystko wie „wujek Google”, wspierany przez Wikipedię i portale poradnikowe. Jednak czy zawsze możemy mieć pewność, że informacje, które znajdujemy w sieci, są rzetelne i zweryfikowane?

Czy Google to rzetelne źródło informacji?

Pytanie, które postawiliśmy wyżej, jest oczywiście retoryczne. Owszem, algorytmy Google mają premiować strony i artykuły eksperckie, te jednak nadal są oceniane… przez roboty wyszukiwarki, a nie przez człowieka. Największym problemem Google jest bowiem to, że – choć SEO-wcy będą przekonywać inaczej – treści publikowane na stronach mają służyć przede wszystkim jak najwyższym pozycjom w wynikach wyszukiwania. Ich przydatność dla internauty to często po prostu „efekt uboczny”.

Oczywiście nie oznacza to, że wszystkim artykułom i poradnikom publikowanym w sieci nie można ufać. W internecie znajdziemy rzecz jasna wielu ekspertów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą, a przy tym uzyskują wysokie pozycje w Google. Problem polega na tym, że w praktyce trudno zweryfikować, czy dany artykuł napisał ekspert i pasjonat, czy wyrachowany specjalista od content marketingu.

Więcej, błędy zdarzają się nawet na Wikipedii, którą wielu z nas uznaje za zweryfikowane źródło informacji. Sami spotkaliśmy się z sytuacjami, w których błędne informacje zamieszczane na Wikipedii były zgłaszane i prostowane przez pasjonatów na facebookowych grupach.

ccFound – zweryfikowana alternatywa dla Google

Czy właśnie wywróciliśmy Twój światopogląd do góry nogami? Spokojnie, powyższe słowa to nie powód, by zrezygnować z szukania rzetelnych informacji w sieci. Tym bardziej, że istnieje miejsce, w którym eksperci, pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin chętnie dzielą się swoją wiedzą. Tym miejscem jest ccFound.

ccFound to platforma e-learningowa założona przez polskiego przedsiębiorcę, Piotra Michalaka. Łączy ona w sobie specyfikę portali typu brainly (które działają wg zasady: ktoś pyta, ktoś odpowiada) z ideą mediów społecznościowych i przedsiębiorstw takich jak Allegro czy Uber. Na ccFound można publikować odpowiedzi na pytania, artykuły, a nawet kursy czy webinary.

No dobrze, ale skąd pewność, że informacje publikowane na platformie są zweryfikowane i rzetelne? Choćby dlatego, że odpowiedzi ekspertów i pasjonatów są oceniane przez użytkowników portalu, a im bardziej pozytywniej są oceniane i im popularniejsze się stają, tym więcej – mówiąc w uproszczeniu – może zarobić odpowiadający. Podsumowując: użytkownikom portalu po prostu opłaca się udzielać rzetelnych informacji! Zobacz ccFound, by dowiedzieć się więcej na temat tej platformy!

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE