100 lat niepodległości na muralu

100 lat niepodległości na muralu Fot. Urząd Miasta

19 października w Radomsku został odsłonięty patriotyczny mural z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mural powstał dzięki zaangażowaniu młodzieży z 10 radomszczańskich szkół, które wraz z Miejską Biblioteką Publiczną włączyły się do projektu „Murale Polskiej Niepodległości” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Mural został odsłonięty przez uczniów urodzonych w listopadzie i biorących udział w projekcie oraz prezydenta Radomska Jarosława Ferenca. Po odsłonięciu jako symbol jubileuszu odzyskania niepodległości wypuszczono w niebo 100 biało-czerwonych balonów.

W ramach projektu młodzież brała udział w cyklu warsztatów i spotkań z artystami oraz pisarkami.  Autorem muralu jest Marek Barski, który do stworzenia muralu został zainspirowany podczas spotkań warsztatowych z młodzieżą.

- To wy, dzięki waszemu zaangażowaniu, zainspirowaliście mnie do stworzenia tego projektu, za co wam dziękuję - mówił podczas uroczystości Marek Barski.

Symbolika muralu nawiązuje do wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego w Radomsku, stąd fragment dworca kolejowego.  Natomiast drzewa nawiązują do 100. rocznicy odzyskania niepodległości,  która mogła nastąpić dzięki ukorzenionej polskiej tradycji i polskości mogącej odrodzić się jak drzewa po długiej zimie.

Po odsłonięciu muralu młodzież oraz goście uroczystości zostali zaproszeni na tort.

Mural znajdujący się na Miejskiej Bibliotece Publicznej jest jednym z 10 innych murali powstałych w 10 miastach Polski w ramach projektu „ Murale Polskiej Niepodległości”.

Info: Urząd Miasta w Radomsku

Więcej o:
mural niepodległość radomsko stulecie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE