Wystartował projekt „Drzwi do kultury”

Wystartował projekt „Drzwi do kultury” Fot. Piotr Wajman

Dostęp do spektakli, oper, koncertów, filmów, zabytków, książek, ale również warsztatów, wykładów, lekcji muzealnych, szkoleń, wywiadów, recenzji. Wszystko za pośrednictwem smartfona, laptopa czy komputera, bez wychodzenia z domu. Szeroki dostęp do oferty instytucji kultury Województwa Łódzkiego zapewni nowatorski i jedyny taki w Polsce projekt „Drzwi do kultury”.

„Drzwi do kultury” to portal zdalnego dostępu do materiałów multimedialnych (portal streamingowy) oparty o technologię filmu na życzenie (VOD) oraz transmisje na żywo (live streaming) z możliwością zakupu dostępu do treści (platforma sprzedażowa) oraz bezpłatnego odbioru wybranych zasobów. To pierwszy taki projekt (wojewódzki) w skali kraju! To odpowiedź na potrzebę zapewnienia dostępu do usług kulturalno-edukacyjnych mieszkańcom województwa łódzkiego i innym osobom, korzystającym z internetu, zwłaszcza teraz, kiedy epidemia utrudnia nam życie codziennie.

Za pośrednictwem portalu instytucje kultury Województwa Łódzkiego będą prowadziły działalność artystyczną, wystawienniczą i edukacyjną dedykowaną różnym grupom wiekowym w formie bezpłatnej (np. uczestnictwo w wernisażach, warsztatach, szkoleniach, wystawach) i płatnej (np. premiery spektakli teatralnych, koncertów online z możliwością zakupu biletu) udostępniając na platformie treści multimedialne.

- W jednej przestrzeni możemy odwiedzić nasze instytucje kultury. To szansa na obcowanie z kulturą wyższą w dowolnym miejscu i czasie. Głęboko wierzę, że nasz portal wyznaczy nowy trend – mówił dziś podczas konferencji online, inaugurującej projekt, wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba.

Z portalu będą mogły korzystać wszystkie grupy wiekowe, w tym seniorzy, dzieci i młodzież - indywidualnie, jak również zbiorowo np. podczas zajęć szkolnych. Tłumaczenie strony pozwoli korzystać z treści obcokrajowcom, studentom zagranicznym etc. Brak konieczności przyjazdu do Łodzi ułatwi dostęp do kultury osobom wykluczonym komunikacyjnie, ekonomicznie. „Drzwi do kultury” to projekt, który udowadnia, że w internecie dostępne są również treści ambitne.

Poprzez „Drzwi do kultury” samorząd województwa przeciwdziała wykluczeniu z odbioru kultury z przyczyn logistycznych, ekonomicznych i doraźnych (lockdown). Portal będzie dostępny również na urządzeniach mobilnych. Dostęp do części zasobów będzie bezpłatny. „Drzwi do kultury” będą funkcjonować, zarówno w przypadku obostrzeń epidemicznych, ale także w czasie swobodnego dostępu do instytucji kultury.

- „Drzwi do kultury” to możliwość zaprezentowania Łódzkiego jako województwa filmowego – mówił podczas konferencji Sławomir Kalwinek, wiceprezes Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, która to instytucja zajmie się techniczną stroną projektu.

– Dzięki portalowi będziemy mieli możliwość pokazania filmów z naszych zasobów, a jako instytucja z 70-letnią tradycją zasób ten mamy ogromny - dodał.

Wydarzeniem, które otworzy drzwi do kultury – pierwszym nadawanym na żywo – będzie koncert walentynkowy „Kochajmy” w Filharmonii Łódzkiej (piątek, 18 lutego).

- Zapraszamy Państwa do ekranów komórek, komputerów, laptopów. Będzie to wydarzenie bardzo radosne, bo z okazji walentynek. Muzycy Filharmonii Łódzkiej pod wodzą naszego mistrza Tomasza Gołębiewskiego, podzielą się z Państwem swoją radością, grając piosenki znanych twórców, m.in. Zbigniewa Wodeckiego. To pierwszy portal, który udostępni treści w formie ekskluzywnej, tzn. nie ma wyskakujących okien, nie ma konieczności klikania w reklamy – mówił Tomasz Bęben, dyrektor Filharmonii Łódzkiej.

Portal dedykowany jest dla prowadzonych przez samorząd województwa instytucji: Teatr Wielki, Teatr im. Stefana Jaracza, Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, Muzeum Sztuki, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Łódzki Dom Kultury, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz dla Województwa Łódzkiego.

„Drzwi do Kultury” to dostęp do treści multimedialnych 24h na dobę. Sprawdź na: drzwidokultury.pl

Więcej o:
województwo łódzkie urząd marszałkowski w łodzi projekt drzwi do kultury
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE