Wszystko o firankach z przelotkami

Wszystko o firankach z przelotkami Fot. Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Firany i zasłony w domu są nie tylko praktyczne, ale również pełnią funkcję ozdobną. Urozmaicony sposób upięcia czy zdobienia firan znacząco wpływa na efekt końcowy aranżacji naszego wnętrza. Jednakże sam proces ich wieszania za pomocą tradycyjnych żabek jest bardzo żmudny i czasochłonny, a stanie z rękami wyciągniętymi przez dłuższy czas ku górze nie należy do najprzyjemniejszych. Jak uniknąć trudu i sprawić, aby wieszanie firan było szybkie i bezproblemowe? Postaw na firany z przelotkami! 1. Czym są firany na przelotkach? 2. Jak wybrać odpowiednie przelotki? 3. Wieszanie firan na przelotkach 4. Jak dobrać długość firan z przelotkami? 5. Jak prać firany na przelotkach?

1. Czym są firany na przelotkach?

Firany na przelotkach, popularnie nazywane firanami na kołach to najprostszy z możliwych sposobów upinania materiału. Przelotki to nic innego jak kółka zamontowane na stałe w górnej części materiału, podklejone taśmą wzmacniającą. Umożliwiają nam one szybkie i bezproblemowe rozsunięcie firany na karniszu, bez ryzyka, że zostanie krzywo rozwieszona. Szeroki wybór firan z przelotkami możemy znaleźć na stronie https://alena-firany.pl/gotowe-firany-na-przelotkach.html

2. Jak wybrać odpowiednie przelotki?

Na rynku możemy znaleźć szeroką gamę przelotek do wyboru, poczynając od materiału z jakiego są wykonane po ich bogatą kolorystykę. Do najpowszechniej stosowanych zalicza się przelotki wykonane ze stali nierdzewnej oraz z plastiku, które dzięki systemowi stopniowego zaciskania nadają się do wykorzystania ich przy każdej grubości materiału firany, woalu czy zasłony. Przy wyborze odpowiednich przelotek warto wybrać odcień, który będzie idealnie wkomponowywał się w wystrój naszego mieszkania.

3. Wieszanie firan na przelotkach

Do powieszenia firany na przelotkach przede wszystkich potrzebny nam będzie karnisz w postaci drążka, którego średnica powinna być co najmniej o 1 cm mniejsza od średnicy samej przelotki. Umożliwi to nam swobodny przesuwanie firany, zasłony czy woalu po karniszu w zależności od naszych potrzeb. Przy montażu samego karnisza warto również zastanowić się nad miejscem zamontowania jego wsporników - zamontowane w złym miejscu mogą nie tylko utrudniać użytkowanie firan, ale również zepsują efekt dekoracji okiennej.

Aby maksymalnie uprościć sobie proces wieszania firanki z przelotkami warto zastanowić się nad zamontowaniem karnisza z otwartymi wspornikami. Dzięki ich zastosowaniu możemy bezinwazyjnie, nie rozkręcając żadnego jego elementu specjalnymi narzędziami podnieść drążek i wsunąć przelotki.

4. Jak dobrać długość firan z przelotkami?

Ze względu na to, że firany z przelotkami przechodzą przez karnisz ich długość jest zazwyczaj większa od tradycyjnie wieszanych firan na taśmie czy za pomocą żabek. Aby ustalić długość takiej firany należy dokładnie zmierzyć odległość między podłogą a drążkiem, a następnie dodać 3cm zapasu, którego zadaniem jest zasłonięcie górnej części karnisza.

5. Jak prać firany na przelotkach?

Jak prać firany na przelotkach? Przede wszystkim zgodnie z zaleceniami producenta. Firany, woale czy zasłony mają szeroką gamę materiałów, z których zostały wykonane. Niektóre z nich należy prać wyłącznie w dedykowanych detergentach, a niektóre w ogóle nie nadają się do prania w pralce.

W przypadku elementów dekoracyjnych okien, w których zostały zastosowane przelotki należy dodatkowo je zabezpieczyć, ponieważ kółka mogą ocierać się o bęben pralki, co może doprowadzić do powstania uszkodzeń. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem będzie zabezpieczenie ich dodatkowym materiałem, choćby poszewką od poduszki.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE