Wojskowy śmigłowiec trenował nad Radomskiem

Wojskowy śmigłowiec trenował nad Radomskiem

We wtorek wieczorem (9 czerwca), wojskowy śmigłowiec Mi-17, przeprowadzał lot treningowy sprawdzający możliwości wylądowania tego typu maszyny na przyszpitalnym lądowisku.

- Lot był zaplanowany. Szpital Powiatowy w Radomsku otrzymał informację o locie treningowym załogi wojskowego śmigłowca w okolicy godziny 20.00- 21.00. Celem lotu było sprawdzenie użycia śmigłowca wojskowego w celu transportu osób zakażonych SARS-COV-2 – wyjaśnił cel lotu Przemysław Drozdek, z kancelarii szpitala.

Taki trening jest tez efektem podpisanego porozumienia na mocy którego Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) i Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ) będą wspierać Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR) w walce z koronawirusem.

Śmigłowce wykorzystywane przez Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC) w PAŻP do akcji poszukiwawczych i ratunkowych będą na mocy podpisanej specjalnej procedury, wykorzystywane do transportu chorych.

- Istniała zatem potrzeba wykonania lotów próbnych by przygotować się do ewentualnego zrealizowania powyższych zadań – dodaje Przemysław Drozdek.

W stanie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 sprawne planowanie działań stwarza możliwości efektywnego wykorzystania dostępnego potencjału państwa w sytuacjach lokalnych niedoborów sił i środków.

Zagrożeniem dla załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w codziennym ratowaniu zdrowia i życia Polaków, może być konieczność przejścia na kwarantannę. Na wniosek dyrektora LPR, w porozumieniu z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, Minister Obrony Narodowej wyraził zgodę na wykorzystanie wojskowych Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych (LZPR) do wsparcia LPR.

- Informację o potrzebie zadysponowania śmigłowców wojskowych do transportu pacjentów będzie generowało Centrum Operacyjne LPR. W razie konieczności możliwy będzie również transport wojskowym statkiem powietrznym lekarzy i ratowników medycznych LPR – podkreśla Przemysław Drozdek.

Śmigłowiec w ramach ćwiczeń, próbował także dwukrotnie podchodzić do lądowania na terenie Strzałkowa. W tym przpadku srażacy przećwiczyli przy tej okazji nawiązywanie łączności radiowej i prowadzanie korespondencji z pilotem.

- Zabezpieczenie lądowania przez strażaków z OSP Strzałków, wynikało ze zgłoszenia Cywilno-Wojskowego Ośrodka Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego z siedzibą w Warszawie, które wpłynęło do KP PSP w Radomsku za pośrednictwem Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności - mówi Artur Bartosik ze straży w Radomsku.

Miejsce przewidziane do lądowania śmigłowca zostało zabezpieczone i oznakowane zgodnie z obowiązującą w tym zakresie procedurą. Śmigłowiec w czasie ćwiczeń wykonał dwa podejścia do lądowania, jednak z uwagi na warunki bezpieczeństwa nie doszło do przyziemienia maszyny.

Więcej o:
lot śmigłowca lpr szpital powiatowy
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE