Województwo Łódzkie podpisało wieloletnie umowy z POLREGIO i Łódzką Koleją Aglomeracyjną. W siatce połączeń jest Radomsko

Województwo Łódzkie podpisało wieloletnie umowy z POLREGIO i Łódzką Koleją Aglomeracyjną. W siatce połączeń jest Radomsko Fot. Piotr Wajman

Samorząd województwa łódzkiego podpisał wieloletnią umowę ze spółką POLREGIO na wykonanie przewozów kolejowych w regionie. Łączna wartość 8-letniej umowy to 415,7 mln zł. Województwo Łódzkie podpisało również aneks do wieloletniej umowy z Łódzką Koleją Aglomeracyjną. Dzięki temu poprawi się oferta przewozowa w regionie.

Umowy z przewoźnikami kolejowymi – spółką POLREGIO oraz Łódzką Koleją Aglomeracyjną - podpisał w środę, 9 grudnia Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

- Chcemy, aby jak najwięcej wykluczenia komunikacyjnego wspólnymi siłami w województwie łódzkim zlikwidować. Na tym nam wspólnie zależy. Bardzo zależy nam również na tym, żeby obaj przewoźnicy w województwie łódzkim wykonywali swoją pracę jak najlepiej – powiedział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

– Dziękuję wszystkim tym, którzy brali udział w rozmowach i negocjacjach – dodał.

Umowa z POLREGIO będzie obowiązywała od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2028 roku. Jej zawarcie pozwoliło m.in. na wprowadzanie nowych połączeń zarówno w przewozach wojewódzkich jak i międzywojewódzkich. Przewoźnik będzie realizował przewozy pasażerskie na liniach kolejowych: Koluszki- Skierniewice – Warszawa; Łódź- Tomaszów Mazowiecki – Opoczno; Łódź – Sieradz – kierunek Poznań; Łódź – Kutno – kierunek Toruń; Łódź – Piotrków Trybunalski – Radomsko – kierunek Częstochowa; Wieluń – kierunek Tarnowskie Góry.

– Ta umowa, która przewiduje ośmioletnią naszą współpracę jest rozwojowa. Ona daje możliwość, żeby zarówno ta praca przewozowa i eksploatacyjna rosła, jak i również daje możliwość współpracy między nami, a Łódzką Koleją Aglomeracyjną, co też jest bardzo ważne. Myślę, że się wspólnie dogramy - powiedział Artur Martyniuk, prezes zarządu POLREGIO.

Z kolei podpisany aneks do umowy wieloletniej z Łódzką Koleją Aglomeracyjną - obejmującej okres od 1 stycznia 2016 – do 31 grudnia 2028 roku, reguluje kwestie związane z rozszerzeniem oferty przewozowej, począwszy od 2021 roku. Najważniejsze parametry realizacji przewozów w przyszłym roku to rekompensata na poziomie 79,9 mln zł.

- Ta umowa pozwala Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na rozwój w perspektywie następnych ośmiu lat. Więcej pociągów, nowe połączenia kolejowe, to wszystko już się zadzieje od najbliższej niedzieli – powiedział Janusz Malinowski, prezes ŁKA.

– Kolejny rozwój oferty czy to w ścisłej aglomeracji łódzkiej, czy w województwie będzie się sukcesywnie odbywał w kolejnych latach i za to bardzo dziękujemy, za to zaufanie. Oczywiście nie będziemy ustawać w staraniach aby jakość naszych przewozów była na najwyższym poziomie. To jest nasz główny cel – dodał.

W przyszłym roku w nowym rozkładzie jazdy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej przewidziano uruchomienie nowych połączeń i wprowadzenie atrakcyjnych ofert biletowych.

Wprowadzone zostaną m.in. połączenia relacji Łódź - Drzewica. W ciągu doby ŁKA uruchomi 12 połączeń bezpośrednich (6 par pociągów). Czas przejazdu całej trasy zajmie ok. 80 minut, odcinka Tomaszów Mazowiecki – Drzewica ok. 30 minut. Trzy połączenia zostaną skomunikowane z pociągami Kolei Mazowieckich do i z Radomia. Mieszkańcy będą mieli możliwość skorzystania z tańszych biletów dzięki ofertom specjalnym takim jak zniżki, wzajemne honorowanie biletów czy integracja przejazdów pociągiem z komunikacja miejską.

Kolejną nowością w rozkładzie jazdy jest międzywojewódzkie połączenie z Łodzi przez Sieradz i Kalisz do Ostrowa Wielkopolskiego. Obecnie linia ta obsługiwana jest wyłącznie przez pociągi POLREGIO. Na trasie Łódź Fabryczna / Łódź Kaliska / Łódź Widzew – Ostrów Wielkopolski realizowane będą cztery połączenia (dwa w kierunku Ostrowa i dwa w stronę Łodzi), a pasażerowie będą mogli podróżować nowoczesnymi i komfortowymi składami ŁKA. Z Ostrowa Wielkopolskiego będzie można kontynuować podróż w kierunku Poznania i Wrocławia.

Tutaj również będzie można skorzystać z ciekawych ofert promocji taryfowych np. na tańsze bilety okresowe do Sieradza czy ze Wspólnego Biletu Samorządowego w cenie 38 zł, który upoważnia do nieograniczonej w ciągu doby podróży pociągami ŁKA i Kolejami Wielkopolskimi. Na podstawie jednego biletu będzie można jechać z Łodzi do Poznania lub Wrocławia pociągami uruchamianymi przez ŁKA, POLREGIO, KW, PKP Intercity.

W 2021 roku będzie również więcej połączeń z Łodzi do Piotrkowa Trybunalskiego. Wraz ze zmianą ceny biletów, na linii zostają wprowadzone specjalne oferty dla mieszkańców Piotrkowa i okolic. Pasażerowie ŁKA będą mogli skorzystać z komunikacji miejskiej w Piotrkowie za darmo, a każdy, kto posiada Piotrkowską Kartę Mieszkańca, będzie mógł otrzymać zniżkę na zakup biletów jednorazowych na pociągi ŁKA, która wynosi średnio 30 proc.

Wprowadzone zostaną także nowe atrakcyjne ceny biletów dla osób podróżujących w kierunku Skierniewic i Warszawy, takie jak: bilet miesięczny na trasie Skierniewice - Łódź w cenie 295 zł (tam i z powrotem); bilet jednorazowy na trasie Skierniewice - Warszawa (lub odwrotnie) - weekendowe połączenie ŁKA Sprinter w cenie 14,90 zł; bilet jednorazowy, na trasie Koluszki - Warszawa (lub odwrotnie) - weekendowe połączenie ŁKA Sprinter w cenie 24 zł.

Wszystkie wyżej wymienione połączenia oraz oferty cenowe będą dostępne dla mieszkańców w nowym rozkładzie jazdy pociągów już od 13 grudnia 2020 roku.

(info: Urząd Marszałkowski w Łodzi)

Więcej o:
urząd marszałkowski w łodzi łódzka kolej aglomeracyjna pociągi trasa połączenia
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE