Według projektu budżetu na 2025 rok, dochody Województwa Łódzkiego wyniosą prawie 2 mld 88 mln złotych. Około 66 proc. tej kwoty stanowić będą wpływy z podatków CIT, PIT i subwencji. Tylko na realizację zadań w ramach Funduszy Europejskich dla Łódzkiego 2021 – 2027 jest ponad 435 mln złotych.
W 2025 roku szykują się też rekordowe wydatki. Zgodnie z projektem budżetu będą kształtować się na poziomie ponad 2 mld 178 mln złotych, t.j. o 136 mln złotych więcej niż w roku poprzednim.
Najwięcej pieniędzy, bo ponad 813 mln złotych pójdzie na zadania związane z transportem. To na przykład realizacja przewozów przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną, czy dotacje na organizację komunikacji autobusowej. Aż 163 mln złotych przeznaczonych zostanie na ochronę zdrowia, czyli m.in. inwestycje w placówkach medycznych i programy profilaktyczne. 152 mln złotych Województwo Łódzkie wyda na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. Ponad 105 mln złotych trafi na zadania związane z pomocą i polityką społeczną, 131 mln – na oświatę i wychowanie, niemal 100 mln na gospodarkę komunalną, ochronę środowiska i rozwój zielonej infrastruktury, a 61 mln – na rolnictwo.
Jak informuje Urząd Marszałkowski w Łodzi, rok 2025 w Łódzkiem będzie też wyjątkowo optymistyczny pod względem wysokości deficytu. Wyniesie on zaledwie 4 proc. wydatków i w całości zostanie pokryty z niewykorzystanych środków i nadwyżki z ubiegłych lat. Systematycznie maleje też zadłużenie – na koniec 2025 roku będzie to jedynie 80 mln złotych. Dodatkowo w projekcie budżetu nie ma planów dotyczących zaciągania nowych zobowiązań.
Ostateczny kształt nowego budżetu Województwa Łódzkiego poznamy pod koniec roku. Radni Sejmiku Województwa Łódzkiego pochylą się nad nim tuż przed świętami, czyli 23 grudnia.
(info: Urząd Marszałkowski w Łodzi)