Wniosek urlopowy - co warto o nim wiedzieć?

Wniosek urlopowy - co warto o nim wiedzieć?

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą korzystać z urlopu wypoczynkowego, zgodnie z przepisami prawa. W tym celu konieczne jest wypełnienie wniosku o urlop wypoczynkowy i złożenie go u pracodawcy. Czym cechuje się ten dokument? Jak sporządzić wniosek o przyznanie urlopu wypoczynkowego?

Wniosek urlopowy

Pracownicy zazwyczaj tworzą wniosek urlopowy na piśmie, przy czym przepisy nie określają dokładnie, w jakiej formie pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu. Urlop wypoczynkowy został określony w Kodeksie pracy i jest udzielany w roku nabycia do niego prawa. Komu należy dostarczyć dokument tego typu? Okazuje się, że pracownicy składają wniosek bezpośrednio u pracodawcy lub przełożonego, co jest zależne od struktury przedsiębiorstwa. To jednak nie oznacza, że skorzystamy z wolnych dni w danym terminie. Konieczne jest bowiem zaakceptowanie wniosku przez pracodawcę, na przykład poprzez jego podpisanie. Dzięki temu będziemy mogli prawnie wykorzystać przysługujący nam urlop wypoczynkowy. Istotne informacje w tym temacie znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy

Ważne elementy wniosku o urlop wypoczynkowy

Nie jest tajemnicą, że sporządzenie wniosku o urlop jest bardzo łatwe. Na początku trzeba umieścić tutaj swoje dane, czyli imię, nazwisko i zajmowane stanowisko oraz datę i miejsce sporządzenia dokumentu. Kolejnym krokiem jest wpisanie danych firmy i ewentualnych danych osoby, do której kierujemy wniosek. Jeśli chodzi o treść, warto postawić na konkrety i zwięzłe informacje. We wniosku zamieszczamy prośbę o udzielenie urlopu wypoczynkowego wraz z terminem, który nam odpowiada. Ponadto trzeba wskazać także to, za jaki rok kalendarzowy zamierzamy wybrać urlop. Gdy mamy do dyspozycji zaległy urlop z poprzednich lat, należy wskazać najwcześniejszy rok. Ogromnie ważne jest to, że roszczenia pracownicze ulegają przedawnieniu po 3 latach! Nie zapominajmy o tym, że w liczbie dni urlopowych ujmowane są dni robocze pracownika. Z wniosku musi jasno wynikać, w jakim czasie zamierzamy przebywać na urlopie. Jak widać, sporządzenie takiego pisma nie sprawia większych trudności, dlatego każdy sobie z tym poradzi. 

Wygodne i szybkie wnioski urlopowe

Korzystając z nowoczesnych systemów w miejscu pracy, możemy liczyć na utworzenie dla swoich pracowników konta na specjalnym portalu e-Pracownik. W efekcie pracownicy mogą wygodnie i szybko składać wnioski urlopowe w formie elektronicznej, bez konieczności tworzenia papierowych dokumentów. W tym wypadku należy zalogować się na platformę, a następnie przejść do zakładki Nieobecności oraz wybrać opcję Dodaj pozycję urlopu. Kiedy będziemy wiedzieć, że pracodawca zaakceptował nasz wniosek urlopowy? Po akceptacji znika symbol szarego trójkąta z wykrzyknikiem. Cały proces trwa kilka chwil i nie wymaga od pracownika większego zaangażowania, dlatego coraz więcej firm wybiera takie rozwiązania. 

Urlop wypoczynkowy, jak sama nazwa wskazuje, zazwyczaj jest okazją do odpoczynku od pracy, czy też załatwienia różnorodnych spraw, wyjazdu na wakacje itp. Oczywiście pracownik nie musi dokładnie wskazywać, co zamierza robić na urlopie, a prawo tego typu przysługuje każdemu, kto jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Jeśli chcemy skorzystać z urlopu, powinniśmy złożyć u pracodawcy odpowiedni wniosek urlopowy. Wystarczy zawrzeć w nim dane swoje i firmy, datę sporządzenia i okres, w którym chcemy przebywać na urlopie wraz z prośbą o akceptację. Zazwyczaj pracodawcy wychodzą naprzeciw potrzebom swoich pracowników, jednak bywają także wyjątki. 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE