[WIDEO] Niech żyje nam górniczy stan

[WIDEO] Niech żyje nam górniczy stan Fot. Irek Staszczyk

Tradycyjną Karczmą Piwną - spotkanie gwarków - górnicy z Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów” rozpoczęli obchody górniczego święta Barbórki 2023.

Z górnictwem związanych jest wiele ciekawych tradycji, kultywowanych nieprzerwanie od wielu lat. Karczma Piwna, to spotkanie w męskim gronie, któremu towarzyszy muzyka i dobra zabawa.

Skąd wzięły się karczmy piwne i jak wyglądają? Wydarzenia oparte na górniczej tradycji. Karczma Piwna ma określony przebieg. Rozpoczyna się odśpiewaniem hymnu górniczego i przywitaniem gości. Uczestnicy zasiadają przy długich stołach i dzielą się na tzw. tablicę lewą i prawą. Następnie powoływany jest przewodzący całemu wydarzeniu Prezes – a po nim kolejno: Prezydium, Skryba i Herold. później uczestnicy zabawy wysłuchują regulaminu Karczmy Piwnej oraz wybierany jest Gospodarz Sali.

Przyjęte jest, że w czasie karczmy goście spożywają napój piwny i posiłki Często podawana jest golonka. Na Karczmie Piwnej nie brakuje rywalizacji, dobrej zabawy podczas wspólnego śpiewania i oczywiście tradycyjnego „skoku przez skórę”.

Górnikom z bełchatowskiej kopalni życzymy sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
kwb bełchatów kwb barbórka
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE