Waga wolumetryczna - co to jest i jak ją obliczyć?

Waga wolumetryczna - co to jest i jak ją obliczyć?

Wysyłanie przesyłek kurierem to bardzo wygodne i ekonomiczne rozwiązanie. Kuriera można zamówić do domu lub skorzystać z ponad 13 000 punktów DHL POP dostępnych na terenie całej Polski. Kurierzy są w stanie przewozić praktycznie wszystko - zarówno drobne rzeczy, jak i te o dużych gabarytach i znajdujące się na paletach. Przed wysłaniem paczki warto dokładnie zaznaczyć jej nadawcę i adresata, zapakować zawartość, ale także zważyć paczkę, aby poznać koszt jej transportu. Najłatwiejszym sposobem jest ustawienie przesyłki na wadze, która pokaże adekwatny wynik. Firmy kurierskie interesuje także tzw. waga wolumetryczna, szczególnie jeśli chcemy wysłać paczkę samolotem. Może być tak, że wysyłamy obraz, który jest lekki, ale zajmuje dużo miejsca lub ciężarek na potrzeby domowej siłowni, który jest niewielki, ale ciężki. W tym celu właśnie określa się wagę wolumetryczną, aby lepiej odzwierciedlić objętość przesyłki.

Niewielka, ale ciężka paczka czy duża, ale lekka - która ma większą objętość przy załadowaniu?

Czym innym niż waga wolumetryczna jest waga rzeczywista, której określenie dla większości osób wydaje się najłatwiejsze i w pełni wystarczające, jednak nie zawsze jest. Wytyczne IATA (International Air Transport Association) sugerują, że podczas transportu lotniczego, do wyliczenia wagi przesyłki może zostać wykorzystana waga wolumetryczna. W przypadku transportu samolotem będzie brana pod uwagę wyższa waga (wolumetryczna lub rzeczywista).

Waga wolumetryczna przesyłki odzwierciedla jej objętość i jest obliczana za pomocą specjalnego wzoru. Do jego użycia będzie potrzebna długość, szerokość i wysokość paczki podana w centymetrach i podzielone przez 5 000. Wówczas otrzyma się ilość kg. 1m3 to z kolei 200 kg. Wzór ten przedstawia się następująco:

  • (długość cm x szerokość cm x wysokość cm): 5000 = x kg, przy czym 1m3 = 200 kg.

Jak widać obliczenie wagi wolumetrycznej przesyłki nie jest trudne. Z kolei waga gabarytowa (waga objętościowa) znajduje zastosowanie najczęściej w przypadku przesyłek lekkich, które zabierają dużo miejsca. Każdy kurier ma swój indywidualny wzór na określenie wagi objętościowej. Wagę objętościową lub wagę rzeczywistą określa się, aby ustalić koszty transportu i ilość potrzebnego miejsca, jaką trzeba będzie zarezerwować w samochodzie kuriera. Tym samym lekka przesyłka może mieć dużą objętość, a niewielka dużą wagę rzeczywistą.

Weryfikacja wagi przesyłki

Sprawdzenie wagi i wymiarów przesyłki najczęściej odbywa się w ramach audytu i jest wykonywane w sortowni firm kurierskich. Wówczas następuje jednoznaczne określenie kosztów przesyłki do transportu. Bardzo ważne jest, aby już na wstępie określić właściwe parametry przesyłki, aby szybciej wyruszyła w dalszą drogę do odbiorcy i aby nie zostały doliczone dodatkowe opłaty. Często wysyłający mierzą paczki i oceniają ich wielkość "na oko". Jest to jednak znaczne utrudnienie dla firm kurierskich, a szczególnie kurierów, którzy muszą jeszcze dostarczyć załadowane paczki pod wskazany adres. Szczególnie jest to ważne w przypadku paczek o dużych gabarytach, które bywają problematyczne w transporcie. Zdarza się, że kilka losowych paczek będzie źle wymierzona, co może znacząco spowolnić i utrudnić cały proces transportu, tego chcą uniknąć zarówno sprzedający, jak i przewoźnicy. Znajomość wag stosowanych przez kurierów pozwala na uniknięcie ponownego ważenia i mierzenia przesyłki w sortowni.

Wysyłka paczki o dużych gabarytach

Oczywiście możliwe jest także wysyłanie paczek niestandardowych, w przypadku których waga przesyłki przekracza tę dopuszczalną (zwykle określaną na 31 kg) oczywiście za dodatkową opłatą. Większość firm kurierskich dopuszcza możliwość wysłania bardzo ciężkich lub dużych przesyłek. Informacje na ten temat można znaleźć na stronach www konkretnych przewoźników lub sięgając po informację przez biuro obsługi klienta. Za pośrednictwem DHL można wysyłać bardzo duże paczki XXL, a także palety, których waga nie przekroczy 1000 kg.

Duże przesyłki mogą wysyłać zarówno osoby prywatne, jak i klienci biznesowi. Aby dowiedzieć się więcej na temat dopuszczalnej wagi przesyłki i obliczeń wagowych warto zajrzeć na stronę: https://www.dhl.com/pl-pl/home/nasze-dywizje/parcel/dla-biznesu/obsluga/kontakt/wysylka.html.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE