W niedzielę, 27 grudnia 2020 r. w Szpitalu Powiatowym w Radomsku przeprowadzono pierwsze szczepienia przeciw COVID-19. Szczepionki w niedzielny poranek przekazała do radomszczańskiego szpitala Agencja Rezerw Materiałowych.
Szczepieniami w pierwszej kolejności objęci są pracownicy służby zdrowia. W Radomsku szczepionkę jako pierwsza przyjęła doktor Irena Bareła.
- Nic nie bolało. Czuję się świetnie. Zachęcam wszystkich, aby zapisywali się do programu szczepień – mówiła Irena Bareła, która tuż po przyjęciu zastrzyku uniosła do góry kciuk w geście poparcia.
Szczepienia rozpoczęto o godz. 14.00. Do końca dnia preparat ma przyjąć od 20 do 25 lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. Następni – w ciągu tygodnia.
W pierwszym rzucie szpital otrzymał 75 dawek szczepionki. Kolejne dostawy mają sukcesywnie trafiać do Radomska w najbliższych dniach.
- Jestem dumna, że Szpital Powiatowy w Radomsku jest jednym z 72 placówek w Polsce, do których dotarły pierwsze szczepionki. Dlatego szczepienia można zacząć już dziś. Tych 75 dawek, które już mamy w Radomsku, to dopiero początek, w najbliższych dniach dotrą do naszego szpitala kolejne. Jako pierwsi przyjmować je będą przede wszystkim osoby najbardziej narażone na działanie koronawirusa, pracownicy szpitala i innych placówek ochrony zdrowia, a także między innymi domów pomocy społecznej – mówi starosta Beata Pokora, która wraz z wicestarostą Jakubem Jędrzejczakiem i członkiem Zarządu Powiatu Fabianem Zagórowiczem przybyła do szpitala w czasie inauguracji akcji szczepień.
Jak informował Przemysław Drozdek ze Szpitala Powiatowego w Radomsku, obecnie rozpoczęły się szczepienia z ramach tzw. fazy zero, którą objęty został personel medyczny i pracownicy placówek ochrony zdrowia z całego powiatu (także z gminnych ośrodków zdrowia), domów pomocy społecznej, sanepidu. Każda z osób które zgłosiły się do szczepienia musi najpierw przejść badanie lekarskie i zostać zakwalifikowana do przyjęcia szczepionki.
Szczepionkę Comirnaty, wyprodukowaną przez Pfizer i BioNTech, podaje się w dwóch wstrzyknięciach, zwykle domięśniowo w odstępie co najmniej 21 dni. Szczepienia poprzedza badanie kwalifikacyjne.
Pierwsza transza szczepionek, która dotarła już do Polski to 10 tys. dawek. Kolejny transport ma zawierać 300 tys. dawek. Do końca stycznia powinno dotrzeć do Polski 1,5 mln dawek.