W środę, 22 czerwca Sejm zajmuje się w obywatelskim projektem liberalizującym prawo aborcyjne. Głos zabrała liderka Strajku Kobiet Marta Lempart. Pod koniec marca, Komitet Legalna Aborcja Bez Kompromisów, złożył obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży i innych prawach reprodukcyjnych. Podczas posiedzenia Sejmu Poseł Anna Milczanowska zaprezentowała oświadczenie w sprawie projektu ustawy, w imieniu klubu PiS.
- Przedmiotem proponowanej ustawy przygotowanej przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Legalna Aborcja Bez Kompromisów, jest kolejna próba wprowadzenia w polskim prawie zmian, które są niezgodne z konstytucją RP, orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego jak też z Karta Praw Podstawowych UE. Zmian, które charakteryzuje już nie tylko elementarny brak szacunku dla życia ale jednoczesny brak poszanowania dla wolności sumienia, która przecież nie jest tylko prawem do posiadania określonego światopoglądu i prezentowania jego wartości… ale również… a może przede wszystkim do postępowania z tymże sumieniem w zgodzie (…) Co charakterystyczne a zarazem przerażające, w czasach gdy dla prostych badań lekarskich konieczna jest zgoda rodziców – w sprawach aborcji twórcy projektu chcą narzucić 13-latkom pełną swobodę. Tak, nie przypadkiem powiedziałam narzucać. W zamian prawdziwego wsparcia oferują złudne, rzekomo proste rozwiązania, które niosą za sobą niemożliwe do zaleczenia rany – mówiła posłanka z Radomska.
Projekt ustawy - o bezpiecznym przerywaniu ciąży i innych prawach reprodukcyjnych, który podpisało 201 tysięcy 735 osób zakłada:
możliwość przerwania ciąży na NFZ do 12. tygodnia jej trwania bez pytania pacjentki o powód;
możliwość przerwania ciąży na NFZ po 12. tygodniu w przypadku wykrycia wad płodu, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego lub gdy życie/zdrowie osoby w ciąży jest zagrożone:
ścisłe terminy udzielania świadczenia w postaci przerwania ciąży i sankcje dla podmiotów leczniczych za nieuzasadnioną odmowę lub zaniechanie ich udzielenia;
obowiązek dyrektorów szpitali do zatrudniania podwykonawców w przypadku odmowy aborcji z powodu klauzuli sumienia przez wszystkich lekarzy pracujących w placówce;
depenalizację aborcji, czyli uchylenie przepisów karnych przewidujących odpowiedzialność lekarzy i osób trzecich za przeprowadzanie aborcji/pomoc w aborcjach pozaustawowych;
uproszczenie i przyspieszenie procedury sprzeciwu pacjenckiego od odmowy/opinii lekarza (24 godziny na rozpoznanie przez Komisję Lekarską sprzeciwu dotyczącego odmowy aborcji).