W razie infekcji kontaktujemy się z lekarzem w POZ. Z podejrzeniem COVID-19 też

W razie infekcji kontaktujemy się z lekarzem w POZ. Z podejrzeniem COVID-19 też

- Tak jak w każdej infekcji, także w przypadku podejrzenia koronawirusa, pacjenci w pierwszej kolejności powinni skontaktować się z lekarzem w podstawowej opiece zdrowotnej, na początku w ramach teleporady - powiedział w piątek 4 września, minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia, który był gościem RMF FM, wskazał, że w poprzednich latach i w okresach jesienno-zimowych w sytuacji infekcji górnych dróg oddechowych czy grypy pacjenci kontaktowali się z lekarzem rodzinnym. Tak samo ma być także teraz w dobie koronawirusa.

- Zaczynamy od teleporady, czyli od zadzwonienia, umówienia się na rozmowę, tak żeby lekarz bez konieczności kontaktu, czyli redukując ryzyko transmisji, powiedział nam, czy mamy zostać w domu, czy jeżeli jest to coś, co można od razu zidentyfikować, zacząć leczenie. Generalnie zaczynamy od teleporady - powiedział.

- Tak jak w każdej infekcji, w każdym zachorowaniu wirusowym, trzeba czekać i obserwować się, będąc w domu (…). Czekamy więc, obserwujemy od 3 do 5 dni. Jeżeli objawy się utrzymują, to trzeba zrobić ponowną wizytę i wtedy konieczne jest badanie bezpośrednie, fizykalne – dodał.

Szef MZ wyjaśnił, że po wizycie i badaniu fizykalnym byłoby ewentualnie wystawiane skierowanie na test na koronawirusa.

Resort zaprezentował w czwartek strategię walki z pandemią COVID-19 na jesień. Włączenie podstawowej opieki zdrowotnej do zlecania testów pacjentom z infekcją dróg oddechowych, jest jednym z jej elementów.

Część lekarzy rodzinnych krytycznie ocenia to rozwiązanie. Porozumienie Zielonogórskie apelowało w ostatnich dniach do ministra zdrowia "o rozwagę i wspólne wypracowanie rozwiązań przy podejmowaniu decyzji związanych z opieką nad zakażonymi koronawirusem".

Federacja uważa, że jeśli resort zdrowia przerzuci ciężar opieki na podstawową opiekę zdrowotną, dojdzie do załamania systemu, bo przychodnie POZ staną się wylęgarnią COVID-19.

Więcej o:
koronawirus koronawirus radomsko powiat radomszczański zakażenia radomsko koronawirus województwo łódzkie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE