W Radomsku rusza Korpus Wsparcia Seniorów

W Radomsku zainaugurowano projekt „Korpus Wsparcia Seniorów”, który do końca roku będzie realizować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Seniorzy z Radomska będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pozyskał z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej ponad 230 tys. złotych na realizację Korpusu Wsparcia Seniorów.

Celem programu jest zapewnienie usługi wsparcia na rzecz seniorów w wieku 65 lat i więcej przez świadczenie usług wynikających z rozeznanych potrzeb na terenie danej gminy, wpisujących się we wskazane w programie obszary oraz poprawa poczucia bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. „opieki na odległość”.

- Program podzielony jest na dwa moduły. Pierwszy moduł dotyczy wolontariatu. Seniorzy będą mogli liczyć na wsparcie wolontariuszy, którzy będą pomagać w codziennych czynnościach, takich jak chociażby robienie zakupów, dostarczanie posiłków, czy wyprowadzanie psa na spacer. W ramach drugiego modułu, seniorzy będą mogli otrzymać tzw. opaski bezpieczeństwa. Urządzenia te będą wyposażone w przycisk SOS, będą informować odpowiednie służby o przewróceniu się seniora a także będą monitorować puls oraz saturację – wyjaśnia Andrzej Barszcz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomsku.

Na wsparcie będą też mogli liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych (niezależnie od wieku osoby niepełnosprawnej). Będzie to tzw. „opieka wytchnieniowa”.

- Opiekunowie osób niepełnosprawnych otrzymają pomoc wykwalifikowanej osoby, która zaopiekuje się osobą niepełnosprawną. Dzięki temu opiekunowie będą mogli na przykład wyjechać na urlop – mówi Beata Kotlicka, wicedyrektor MOPS w Radomsku.

Korpus Wsparcia Seniorów będzie funkcjonował w Radomsku do końca roku, ale dyrekcja MOPS liczy, że program będzie się cieszyć zainteresowaniem i będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Seniorzy zainteresowani skorzystaniem z programu, od poniedziałku 6 czerwca 2022 r. będą mogli składać wnioski. Będzie je można pobrać ze strony internetowej MOPS lub bezpośrednio w siedzibie Ośrodka.

Więcej o:
radomsko mops radomsko korpus wsparcia seniorów projekt
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE