W Radomsku radni przyjęli stanowisko w obronie dobrego imienia Jana Pawła II

Podczas czwartkowej (30 marca 2023 r.) sesji Rady Miejskiej w Radomsku radni przyjęli stanowisko popierające obronę dobrego imienia Honorowego Obywatela Miasta Radomska - Świętego Jana Pawła II. Autorami stanowiska są radni koalicji rządzącej w Radomsku (PiS-Wspólny Samorząd-Razem dla Radomska).

Inicjatywa przyjęcia przez radnych stanowiska dotyczącego obrony dobrego imienia Honorowego Obywatela Miasta Radomska Świętego - Jana Pawła II pojawiła się po tym, jak na początku marca stacja TVN24 wyemitowała reportaż red. Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3” poświęcony kwestii tego, co Karol Wojtyła - papież Jan Paweł II wiedział o nadużyciach seksualnych wśród duchownych.

- Dzięki Janowi Pawłowi II staliśmy się wspólnotą. Nie ma wątpliwości, że Jan Paweł II jest wybitną postacią, przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Postawił na szali swoje życie. Mam nadzieję, że jednogłośnie przyjmiemy stanowisko. W ten sposób w imieniu radomszczan chcemy podkreślić, kim dla nas wszystkich był i jest Jan Paweł II – mówił Tadeusz Kubak, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomsku.

- To państwo, jako radni podejmujecie uchwały. Ja w to nie ingeruję – oznajmił prezydent Jarosław Ferenc, odpowiadając na pytania radnych, czy zgadza się z treścią stanowiska.

Przewodniczący Rady Miejskij wyraził nadzieję, że radni przyjmą stanowisko jednogłośnie. Tak się jednak nie stało.

- Oczekiwałam, że pan przewodniczący zaprosi nas wszystkich radnych i będziemy mogli wspólnie w tak delikatnej sprawie wypracować tekst, który byłby kompromisem. Nie oglądałam tego reportażu, ponieważ polski rząd zapewnił mi dostęp tylko do tych stacji telewizyjnych, które powinnam zdaniem rządzących oglądać – stwierdziła radna Wioletta Pal.

- Są sprawy, które nie powinny być dyskutowane w Radzie Miasta. My nie będziemy brać udziału w głosowaniu. Treść tego stanowiska świadczy o tym, że nie chodzi o obronę Jana Pawła II, tylko o robienie zamieszania wokół tej sprawy i wmieszania papieża w politykę. Odkąd ten rząd robi wszystko co może, by bronić kościoła, kościół na tym traci. Polityką nie broni się wartości – oświadczył radny Łukasz Więcek.

- Jan Paweł II nie potrzebuje obrony. On broni się sam, swoją mądrością i tym, co robił – powiedział radny Radosław Rączkowski.

W przyjętym przez radnych stanowisku czytamy:

„Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec prób podważenia dobrego imienia Honorowego Obywatela Miasta Radomska, Świętego Jana Pawła II. Zdumiewający atak medialny środowisk lewicowych i liberalnych na Papieża - Polaka w Jego Ojczyźnie, sterowany przez czynniki zewnętrzne, dowodzi całkowitego upadku rzetelności dziennikarskiej, opierającej swe insynuacje na rzekomych rewelacjach wyprodukowanych przez zakłamane tajne służby komunistycznego PRL - u oraz osoby moralnie złamane przez to środowisko. Zaangażowanie tych sił w czynną walkę polityczną ma na celu zdyskredytowanie nie tylko Kościoła katolickiego w Polsce, ale uderzenie w największy autorytet, najznamienitszego Polaka w dziejach naszej Ojczyzny godząc w ten sposób we wszystkich Polaków, dla których triada wartości nadrzędnych Bóg - Honor - Ojczyzna stanowi podstawy dumy narodowej”.

Za przyjęciem stanowiska zagłosowało 11 radnych. 1 radny był przeciw, 8 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko urząd miasta radomsko sesja rady miasta radomsko stanowisko obrona dobrego imienia jana pawła ii papież
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE