W PUP można już składać wnioski o środki na założenie firmy

W PUP można już składać wnioski o środki na założenie firmy

Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku ogłosił nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej. Osoba bezrobotna maksymalnie może się ubiegać o 24 tys. zł. Warunkiem jest prowadzenie działalności na terenie powiatu radomszczańskiego.

Osoby bezrobotne, zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomsku (lub w filii PUP w Przedborzu), u których ustalona ścieżka pomocy przewiduje wsparcie w postaci dotacji, mogą ubiegać się o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej. Wnioski o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej przyjmowane będą w biurze podawczym Powiatowego Urzędu Pracy w Radomsku (sala obsługi) w terminie od 11 do 15 marca 2019 roku.

Planowane dotacje realizowane będą w ramach dwóch programów: dla osób do 29 roku życia oraz po 29 roku życia.

1. Program „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie radomszczańskim (IV)" w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój - dla osób do 29 roku życia (które nie ukończyły 30 lat)
Uczestnikami projektu mogą być osoby młode w wieku 18-29 lat pozostające bez pracy zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomsku jako bezrobotne. Priorytetowo będą traktowane osoby, które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, tj.:
    • osoby z niepełnosprawnościami;
    • osoby długotrwale bezrobotne;
    • osoby o niskich kwalifikacjach (tzn. osoby posiadające wykształcenie na poziomie do ISCED 3 włącznie. Przyjmuje się, że do tego poziomu wykształcenia kwalifikują się osoby bez wykształcenia oraz z wykształceniem: podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym, czyli do wykształcenia średniego obejmującego liceum ogólnokształcące, liceum profilowane, technikum, uzupełniające liceum ogólnokształcące, technikum uzupełniające, zasadniczą szkołę zawodową. Stopień uzyskanego wykształcenia jest określany w dniu rozpoczęcia uczestnictwa w projekcie).

Do projektu mogą zostać zakwalifikowane osoby, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET), zgodnie z definicją osoby z kategorii NEET przyjętą w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Ponadto uczestnikami mogą być również osoby nie należące do kategorii NEET, o której mowa wyżej. W procesie oceny czy dana osoba się nie szkoli, a co za tym idzie kwalifikuje się do kategorii NEET, będzie weryfikowane czy osoba  brała udział w tego typu formie aktywizacji, finansowanej ze środków publicznych, w okresie ostatnich 4 tygodni.

Ponadto w przypadku osób do 25 roku życia wsparcie udzielone będzie w ciągu 4 miesięcy od dnia rejestracji, natomiast w odniesieniu do osób powyżej 25 roku życia – w ciągu 4 miesięcy od dnia przystąpienia do projektu.

2. Program „Aktywizacja osób po 29 roku życia pozostających bez pracy w powiecie radomszczańskim (V)" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego - dla osób po 29 roku życia (które ukończyły 30 lat), znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, tj.:
    • osoby po 50 roku życia;
    • kobiety;
    • osoby z niepełnosprawnościami;
    • osoby o niskich kwalifikacjach – są to osoby posiadające wykształcenie do 3 poziomu Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Kształcenia (ISCED) tj. do wykształcenia średniego obejmującego liceum ogólnokształcące, liceum profilowane, technikum, uzupełniające liceum ogólnokształcące, technikum uzupełniające, zasadnicza szkoła zawodowa. Stopień uzyskanego wykształcenia jest określany w dniu rozpoczęcia uczestnictwa w projekcie;
    • osoby długotrwale bezrobotne, które nie były zatrudnione, nie prowadziły działalności gospodarczej, nie wykonywały innej pracy zarobkowej oraz nie studiowały w trybie stacjonarnym w okresie ostatnich 12 miesięcy od dnia przystąpienia do projektu.

Ważne! Należy pamiętać, iż przyznanie wsparcia osobie bezrobotnej jest uzależnione od jej profilu pomocy, który zostanie ustalony w wyniku analizy sytuacji i szans na rynku pracy oraz indywidualnego planu działania ustalonego z doradcą klienta w urzędzie.

Osoby bezrobotne zainteresowane złożeniem wniosku o jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą wziąć udział w zajęciach przygotowanych przez pracowników PUP w Radomsku nt. „Wypełnianie wniosku o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej”.

Spotkania odbędą się w dniach:
- 06.03.2019 r. (środa) o godzinie 08.00,
- 07.03.2019 r. (czwartek) o godzinie 11.00,
- 13.03.2019 r. (środa) o godzinie 08.00.
Zapisy na zajęcia będą przyjmowane u doradców klienta indywidualnego.

Regulamin oraz aktualne wnioski dostępne są w siedzibie Urzędu oraz na stronie internetowej www.radomsko.praca.gov.pl w dokumentach do pobrania w zakładce „Dla Bezrobotnych i poszukujących pracy”. Szczegółowe informacje można również uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomsku w pokoju nr 26 oraz pod nr tel.: 44 683 73 56 do 58 wew. 38.

Więcej o:
pup radomsko wnioski na założenie firmy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE