W pow. radomszczańskim maleje zainteresowanie szczepieniami

W pow. radomszczańskim maleje zainteresowanie szczepieniami Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

W powiecie radomszczańskim maleje zainteresowanie szczepieniami przeciwko Covid-19. Zwrócili na to uwagę członkowie Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Powiatu Radomszczańskiego.

- W obliczu jesiennej fali COVID-19 apeluję do wszystkich, którzy jeszcze nie tego nie zrobili – skorzystajcie z możliwości szczepień. Z praktyki wiem, że szczepienie może wiązać się z naprawdę małymi powikłaniami, a korzyści są ogromne. Przede wszystkim - osoby zaszczepione, jeżeli nawet zarażą się koronawirusem, znacznie lżej przechodzą infekcję – mówi Włodzimierz Nicpan, lekarz i Przewodniczący Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej.

Do końca sierpnia w Szpitalu Powiatowym w Radomsku zaszczepionych zostało 530 osób poniżej 18 roku życia oraz 20 424 osób pełnoletnich. W punkcie szczepień w przychodniach: przy ul. Armii Krajowej 34 i przy ul. Przedborskiej 39/41 oraz w Powszechnych Punktach Szczepień w Radomsku i w Przedborzu, personel SP ZOZ Pro Familia wykonał łącznie 17 829 szczepień przeciwko COVID-19, zaszczepiono 17 008 osób pełnoletnich oraz 821 niepełnoletnich.

Decyzją Wojewody Łódzkiego z dnia 25 sierpnia 2021 r. przestały istnieć Punkty Szczepień Powszechnych należące do jednostek samorządu terytorialnego. W związku z tym „Pro Familia” wykonuje szczepienia już tylko w swoich przychodniach (kontynuuje też szczepienia pacjentów, którzy przyjęli pierwsze dawki w Powszechnych Punktach Szczepień oraz w innych punktach szczepień na terenie powiatu).

Podczas obrad komisji mówiono o niepokojącym zjawisku malejącego zainteresowania szczepieniami. Informację o chęci zaszczepienia się złożyło w sumie (we wszystkich szkołach prowadzonych przez Powiat Radomszczański) jedynie 40 uczniów w wieku do 16 lat oraz 45 uczniów w wieku powyżej 16 lat.

Tematem obrad były też m.in. koszty poniesione w tym roku przez Szpital Powiatowy oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „PRO FAMILIA” w Radomsku w związku z zabezpieczeniem pacjentów i pracowników przed wirusem SARS-CoV-2 oraz na temat ilości wykonanych szczepień w 2021 roku przeciwko COVID-19.

W pierwszym półroczu 2021 r. szpital wydał na ten cel 2 453 162 zł (komplety chirurgiczne, fartuchy maski, półmaski kombinezony, rękawice), dodatkowo otrzymał darowizny o wartości niemal 1 mln zł. „Pro Familia” na zabezpieczenie pacjentów i pracowników przed wirusem SARS-CoV-2 wydała ponad 18.300 zł, łącznie od początku pandemii - ponad 136.300 zł. W tym roku zakupiono m.in. 7 sztuk lamp bakteriobójczych oraz podstawowe środki ochrony indywidualnej.

Radni zapoznali się z informacjami dyrekcji: Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Pro Familia” oraz Szpitala Powiatowego w Radomsku na temat sytuacji finansowej placówek za 6 miesięcy 2021 roku. Obie jednostki osiągnęły dochód.

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański komisja zdrowia szczepienia koronawirus covid-19 zainteresowanie szczepieniami
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE