W Łodzi uruchomiono szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19

W Łodzi uruchomiono szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 Fot. Sebastian Sołtyszewski

Od poniedziałku, 22 marca 2021 r. szpital tymczasowy w hali Expo przy al. Politechniki w Łodzi będzie przyjmował pacjentów chorych na COVID-19. Jego uruchomienie było konieczne, bo liczba osób wymagających hospitalizacji stale rośnie. W pierwszym etapie przygotowanych jest 56 łóżek, w tym 10 respiratorowych.

- Sytuacja w województwie łódzkim jest poważna. Korzystając z tej okazji chciałbym powtórzyć swój apel do wszystkich mieszkańców województwa o przestrzeganie zasad rygorów epidemicznych, o noszenie maseczek, zachowywanie dystansu i przestrzeganie zasad dezynfekcji – podkreślił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Szpital tymczasowy w hali Expo będzie dodatkowym oddziałem Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi. W szpitalu zatrudniona została kadra medyczna, która zapewni pacjentom kompleksową opiekę.

- Dzisiaj rozpoczynamy tutaj leczenie, ale mój apel o przestrzeganie zasad rygoru epidemicznego ma służyć temu, aby ten szpital nie wypełnił się pacjentami, aby udało nam się przewalczyć trzecią falę epidemii i zatrzymać wzrastającą liczbę zakażeń i hospitalizacji – mówił wojewoda Tobiasz Bocheński.

- W tym miejscu przed tym szpitalem, w ostatnich tygodniach, posłowie, osoby reprezentujące opozycję głośno mówiły: po co ten szpital, po co te pieniądze wydawane, po co to robicie? Otóż właśnie po to, to robiliśmy, po to przygotowaliśmy, żebyśmy w momencie krytycznym mogli ten szpital otworzyć i dzisiaj ten szpital dzięki temu otwieramy. Gdybyśmy wsłuchiwali się w te wątpliwości, to byśmy tego szpitala dzisiaj nie mieli – powiedział marszałek województwa Grzegorz Schreiber.

Jak podkreślił marszałek Grzegorz Schreiber samorząd województwa łódzkiego nie ustaje w kolejnych działaniach przygotowujących podległe mu szpitale do walki z pandemią. Aktualnie finalizowany jest zakup 50 aparatów do wysokoprzepływowej terapii tlenowej.

– Aparaty te zostały bardzo dobrze ocenione przez lekarzy. Zakupiliśmy ich około 100 w ubiegłym roku. Teraz w najbliższych tygodniach do naszych szpitali trafi ich 50, to są kolejne zakupy – mówił marszałek.

Niebawem uruchomionych zostanie także 50 milionów złotych z unijnych środków, które samorząd województwa przeznaczy na walkę z pandemią.

W poniedziałkowej (22 marca) konferencji prasowej poświęconej otwarciu tymczasowego szpitala, oprócz wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego i marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera wzięli udział dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Artur Olsiński, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Anna Piekarska, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Wł. Biegańskiego w Łodzi Krzysztof Zarychta oraz ordynator szpitala tymczasowego dr Grzegorza Cieśla.

(info: Urząd Marszałkowski w Łodzi)

Więcej o:
łódź hala expo szpital tymczasowy koronawirus
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE