Rozstrzygnięcie konkursu na felieton, wyłonienie Mistrza Ortografii oraz prezentacja zmian zachodzących w języku polskim na przestrzeni lat, towarzyszyły finałowi V edycji Święta Języka Polskiego w Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku. Uczniowie zakończyli realizację projektu trwającego cztery miesiące.
Uczniowie „Elektryka” wraz z nauczycielami obchodzili Święto Języka Polskiego organizowane co roku w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Tegoroczna edycja nabrała wyjątkowego znaczenia w roku, kiedy obchodzimy również 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Gościem specjalnym tegorocznej edycji była dr Kinga Sygizman z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego, która przeprowadziła ciekawe warsztaty z dziennikarstwa radiowego.
Święto Języka Polskiego to nie tylko konkursy, w grudniu młodzież uczestniczyła w wycieczce do Radia Łódź, gdzie miała okazję poznać pracę radiowców od podstaw. - Zarówno projekt, jak i wycieczki organizowane z okazji Święta Języka Polskiego są niezwykle ciekawe. Możemy dowiedzieć się ciekawych rzeczy oraz poznać pracę ludzi, która dotychczas była dla nas tajemnicą – mówi Magdalena Szczerbińska, uczestniczka projektu. W dyktandzie wystartowało około pięćdziesięciu uczniów i nauczycieli. Mistrzem w kategorii uczeń został Piotr Błasiak, wicemistrzami Paulina Górka oraz Kamila Tomczak. W kategorii nauczyciel Mistrzem Ortografii została pani Ewa Merder, wicemistrzami panie Aleksandra Rogalska oraz Agnieszka Orłowska.
- Tematem tegorocznego dyktanda był powiat radomszczański, jego walory turystyczne, piękno flory i fauny. Każdego roku staram się podejmować inną tematykę dyktanda. Jednak co roku jego ułożenie stanowi dla mnie nie lada wyzwanie – opowiada Renata Krupa jedna z koordynatorek projektu. Z kolei w konkursie na felieton wzięło udział 36 uczniów. To gatunek szczególnie lubiany przez młodzież. Łatwa forma, swoboda wyrażania myśli, do tego zawsze inspirujący temat - szkoła. III miejsce zdobyła Dominika Gunia, II miejsce jury przyznało Aleksandrze Gębicz, I miejsce wywalczyła Małgorzata Jóźwiak.
Uroczystą galę uatrakcyjniła prezentacja przygotowana przez Wiktorię Całus i Magdę Szczerbińską, dzięki której młodzież dowiedziała się między innymi, że nasz język szybko zmienia się, a w nowym słowniku ortograficznym PWN znajdziemy aż 3 tysiące nowych słów, np: XD, sztos, selfie czy dissować.
Sponsorem nagród było Starostwo Powiatowe w Radomsku oraz Rada Rodziców. Organizatorkami Święta Języka Polskiego były panie Renata Krupa oraz Aneta Jędrzejczyk.
Info: Wiktoria Całus, ZSEE