Rosyjscy i amerykańscy badacze – meteorolodzy i klimatolodzy od kilkunastu tygodni na łamach Internetu spierają się, czy w Polsce w tym roku będzie zima stulecia, czy też nie będzie.
Rosyjscy i amerykańscy badacze – meteorolodzy i klimatolodzy od kilkunastu tygodni na łamach Internetu spierają się, czy w Polsce w tym roku będzie zima stulecia, czy też nie będzie. My już to wiemy na pewno: otóż - zima stulecia będzie lub nie.
Pomijając jednak żarty w stylu „zima zaskoczyła drogowców” przypominamy (bo sprawa jest naprawdę poważna), że zima może zaskoczyć także mieszkańców dużych domów jednorodzinnych, bloków, właścicieli supermarketów, galerii i innych obszernych budynków.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Radomsku w swoim komunikacie apeluje do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych:
W okresie występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, spowodowanych intensywnymi opadami śniegu, które mogą mieć wpływ na uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, a także mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, przypominam, iż właściciele lub zarządcy obiektu budowlanego zobowiązani są przez art. 61 pkt 2 Prawa Budowlanego do zapewnienia, dochowując należytej staranności, bezpiecznego użytkowania obiektu. Wiąże się to z dbałością o stan techniczny budynku, kontrolą grubości pokrywy śnieżnej zalegającej na dachu oraz jej bezpiecznym usunięciem. Pamiętać należy, że ciężar objętościowy śniegu ulega zmianom i wzrasta zwykle wraz z czasem jego zalegania. Każdy dach ma inną dopuszczalną pokrywę śnieżną, która może na nim zalegać. Aby ją oszacować potrzebne są indywidualne wyliczenia, uzależnione od wielu czynników. Obecne zasady przyjmowania obciążenia śniegiem w obliczeniach konstrukcji dachów budynków są określone w normie PN-EN 1991-1-3:2005 Eurokod1: Oddziaływania na konstrukcje. Część 1-3: Oddziaływania ogólne – obciążenie śniegiem.
Właściciele nieruchomości powinni również pamiętać nie tylko o dachach budynków, ale o odśnieżaniu chodników, usuwaniu sopli z elewacji, czy nawisów lodowych i śniegowych.